26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościGdzie po najtańszy kredyt mieszkaniowy?

Gdzie po najtańszy kredyt mieszkaniowy?

Gdzie po najtańszy kredyt mieszkaniowy?Jak na polskie warunki całkiem standardowo. Planujesz zakup mieszkania? Zapewne sięgniesz po kredyt. 200 tys. PLN na 30 lat z miesięczną ratą w wysokości od ciut ponad 1000 PLN do przeszło 1200 PLN. Sprawdź w zestawieniu przygotowanym przez Rzeczpospolitą, gdzie uzyskać można najtańszy na rynku kredyt mieszkaniowy. Na ile może liczyć zarabiający średnią krajową singiel, a na ile czteroosobowa rodzina?

Z danych zebranych przez dziennikarzy ekonomicznych Rzeczpospolitej wynika, iż obecnie najtańszy kredyt mieszkaniowy na rynku oferuje Bank Ochrony Środowiska. Przy kwocie kredytu 200 tys. PLN i 30-letnim okresie spłaty, wartość miesięcznego zobowiązania wyniesie 1168 PLN. Bank oferuje promocyjną marżę w wysokości 0,75 proc., jednak jest ona dostępna wyłącznie dla klientów, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku w banku i zdeklarują miesięczne wypływy w wysokości minimum 3000 PLN, wykupią ubezpieczenie konta, nabędą kartę kredytową oraz dodatkowo wykupią oferowane przez bank ubezpieczenie nieruchomości lub od utraty pracy. Należy jednak mieć na względzie, iż marża promocyjna obowiązuje zaledwie w przeciągu pierwszych 12 miesięcy spłaty zobowiązania, w drugim roku kredytowania marża wzrośnie do 1 proc., w pozostałych wyniesie 1,3 proc. Kredytobiorcy muszą także wnieść jednorazową wpłatę w kwocie 3000 PLN.

W zestawieniu, zwierającym oferty czternastu banków, na drugim miejscu znalazła się oferta kredytowa Banku PNB Pribas. Gdzie uzyskać można promocyjną marżę w wysokości 0,9 proc., jednak podobnie jak w przypadku kredytu w BOŚ, oferta przeznaczona jest dla kredytobiorców, którzy zdecydują się na wykupienie dodatkowych produktów finansowych. Promocyjna marża obowiązuje przez pierwsze pięć lat spłaty kredytu, w kolejnych latach wzrośnie do poziomu 1,3 proc. Miesięczna rata wyniesie 1185 PLN, przy oprocentowaniu wysokości 5, 89. Bank żądać będzie od nas wykupienia ubezpieczenia wartości 7400 PLN.

Z przeprowadzonego rankingu jasno wynika, iż zaciągając kredyt wysokości 200 tys. PLN, będziemy musieli zwrócić bankowi niemal dwukrotność powziętego zobowiązania.

Singiel, aby otrzymać kredyt wysokości niemal 200 tys. PLN (195 tys. PLN), zarabiać powinien miesięcznie przynajmniej równowartość średniej krajowej pensji, która wynosi dziś 3687 PLN brutto, nie powinien także posiadać innych poważniejszych zobowiązań finansowych, jeśli bowiem spłaca, stosunkowo niewysoki kredyt zaciągnięty, np. Na zakup sprzętu AGD czy RTV jego zdolność kredytowa ulega znacznemu obniżeniu. Maksymalna wysokość dostępnego kredytu mieszkaniowego spada wówczas do poziomu 147 tys. PLN.

Na ile liczyć może czteroosobowa rodzina? Przy założeniu, że rodzina osiąga dochód w wysokości 5420 PLN netto i nie posiada innych zobowiązań, może uzyskać kredyt mieszkaniowy w wysokości 400 tys. PLN.