17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościFundusze inwestycyjneSposoby oszczędzania na emeryturę

Sposoby oszczędzania na emeryturę

Wiek emerytalny to ostatnio gorący temat. Jeszcze niedawno został on podwyższony mimo dużych protestów społecznych a już emerytury 2018 są obliczane według nowych kryteriów. Badania statystyczne pokazują, że Polacy niechętnie myślą o późniejszym przechodzeniu na emeryturę, mimo że te kilka dodatkowych lat lepiej zabezpieczyłoby ich finansową przyszłość. Aby przekonać się, jak będzie wyglądała, można skorzystać z kalkulatora emerytalnego.

Dodatkowe oszczędności

Mimo, że uchodzimy za naród, który nie ma nawyku oszczędzania, coraz więcej osób upatruje w nim poprawę swojej sytuacji po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najczęściej do decyzji o oszczędzaniu dochodzą osoby z kilkunastoletnim stażem pracowniczym. Wynika to między innymi z faktu, iż nie od razu udaje się znaleźć pracę, która gwarantuje etat. Za najpopularniejsze sposoby oszczędzania uchodzą lokaty bankowe, otwarte fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe oraz nieruchomości.

  1. Lokata bankowa. Ma najwięcej zwolenników, bo około. Oszczędności, deponowane w bankach uchodzą za wyjątkowo bezpieczne. Zgodnie z prawem są gwarantowane do równości 100 tys. euro. Umowy depozytu można zawierać na dowolnie określone kwoty. Zwykle banki proponują oprocentowanie stałe lub zmienne. To drugie jest lepiej dopasowane do ewentualnego wzrostu inflacji. Osoby młode zakładają, że  osiągając wiek emerytalny mogą liczyć na dobry bonus do swoich uposażeń. Umowa depozytu jest zawierana na konkretny czas, jej zerwanie oznacza utratę odsetek. Jednak rentowność lokat bankowych w kontekście emerytury nie jest zbyt wielka.
  2. Otwarte fundusze inwestycyjne. Korzysta z nich już ponad. Fundusz inwestycyjny to zupełnie odrębny podmiot prawny. Przystąpić do niego można nawet z wkładem 100-200 złotych. Wpłacać można dowolne kwoty, co daje elastyczność w planowaniu comiesięcznych wydatków. Zaletą oferty jest jej różnorodność. Można korzystać z wielu subfunduszy w ramach jednego produktu, tak zwanego funduszu parasolowego. Co więcej, wybrane fundusze można zmieniać i modyfikować. Jednostki uczestnictwa można wyceniać na bieżąco na podstawie notowań na GPW.
  3. Obligacje skarbowe. To opcja, której zaufało 11,4% Polaków. Obligacje, emitowane przez skarb państwa oferują bardzo wysokie bezpieczeństwo dla inwestujących. Ich rentowność jest również wyższa od lokat bankowych. Do wyboru są obligacje 2, 3, 4 a nawet 10 letnie z odsetkami stałymi lub zmiennymi. To dość komfortowa opcja oszczędzania.
  4. Nieruchomości. Inwestuje w nie około 7,9% Polaków. Mają opinię najbardziej bezpiecznych lokat. Co więcej, są bardziej rentowne niż lokaty bankowe. Lokata w mieszkanie jest mało płynna. Można sobie na nią pozwolić dysponując odpowiednio wysokim kapitałem, umożliwiającym jej zakup.

Każda forma oszczędzania jest szansą na podreperowanie budżetu w momencie, kiedy osiągniemy wiek emerytalny. Warto myśleć o takim zabezpieczeniu bez względu na wysokość kwoty, jaką można przeznaczyć na ten cel.