1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościFundusze akcyjne zarabiają

Fundusze akcyjne zarabiają

na_akcjach_mozna_zarobicCzy inwestując w akcje można dziś zarobić? Okazuje się, że tak, a stopa zwrotu z takiej inwestycji wielokrotnie będzie przewyższać zyski kapitałowe z obligacji czy z oszczędności utrzymywanych na bezpiecznych lokatach bankowych. Dużym minusem inwestycji giełdowych jest to, że niosą za sobą bardzo wysoki poziom ryzyka, który dla wielu inwestorów jest niemożliwy do zaakceptowania. Inwestując w akcje spółek notowanych na giełdzie można dużo zarobić, ale i dużo stracić.

Jak przekonali się jednak inwestujący w fundusze akcyjne, taka inwestycja może być opłacalna.. Na większości giełd na całym świecie w 2012 wypracowywano wzrosty, stąd też i fundusze akcyjne, aktywnie inwestujące w akcje spółek giełdowych, zarabiały. W ciągu ostatniego roku w Polsce WIG20, czyli indeks największych spółek notowanych na giełdzie, wzrósł o 20%, zaś WIG o 26%, jak informuje Expander Advisors. Dzięki takim wynikom automatycznie fundusze akcyjne zaoferowały po roku swoim klientom wysokie stopy zwrotu z inwestycji.

Osoby, które na początku 2012 roku zainwestowały w jednostki uczestnictwa funduszu Copernicus Akcji Dywidendowych po 12 miesiącach inwestycji mogą cieszyć się ponad 30% zyskiem. Na zadowalającym poziomie utrzymuje się średnia stopa zwrotu dla wszystkich polskich funduszy akcji, bowiem wynosi ona ponad 17%, podczas gdy mediana wyniosła ponad 20%.

Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że najkorzystniejszą inwestycją w ubiegłym roku były fundusze akcyjne. Niemniej jednak należy przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie fundusze tego typu działające w Polsce pozwoliły na wypracowanie tak dużych zysków. Niektóre nawet przyniosły swoim uczestnikom poważne straty, tak jak w przypadku Funduszu Idea Akcji, który stracił ponad 40%.

Obecny rok może być pozytywny dla inwestujących w jednostki uczestnictwa funduszy akcyjnych, jako że specjaliści prognozują poważne wzrosty giełdowe. Okresowo fundusze, a z nimi także inwestujący w akcje giełdowe, mogą tracić, ale w ogólnym rozrachunku najlepsze fundusze akcyjne zarobią w 2013 roku. Pierwszy kwartał tego roku zapowiada się nie najlepiej dla rynku giełdowego, ale to nie powinno, zdaniem ekspertów z Expander Advisors, rzutować na ogólny optymizm rynkowy i trend wzrostu na giełdzie. Jeśli WIG i WIG20 nadal będą wzrastały, a przewiduje się, że wzrost może być w tym przypadku wynieść nawet 25%, fundusze akcyjne dadzą duży zarobek inwestującym w nie inwestorom. Należy pamiętać przy tym, że trendy na giełdzie mogą ulegać dynamicznym zmianom, dlatego też warto brać pod uwagę ryzyko zmienności kursów akcji przy inwestowaniu na giełdzie.