poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościFundusze akcyjne zarabiają

Fundusze akcyjne zarabiają

na_akcjach_mozna_zarobicCzy inwestując w akcje można dziś zarobić? Okazuje się, że tak, a stopa zwrotu z takiej inwestycji wielokrotnie będzie przewyższać zyski kapitałowe z obligacji czy z oszczędności utrzymywanych na bezpiecznych lokatach bankowych. Dużym minusem inwestycji giełdowych jest to, że niosą za sobą bardzo wysoki poziom ryzyka, który dla wielu inwestorów jest niemożliwy do zaakceptowania. Inwestując w akcje spółek notowanych na giełdzie można dużo zarobić, ale i dużo stracić.

Jak przekonali się jednak inwestujący w fundusze akcyjne, taka inwestycja może być opłacalna.. Na większości giełd na całym świecie w 2012 wypracowywano wzrosty, stąd też i fundusze akcyjne, aktywnie inwestujące w akcje spółek giełdowych, zarabiały. W ciągu ostatniego roku w Polsce WIG20, czyli indeks największych spółek notowanych na giełdzie, wzrósł o 20%, zaś WIG o 26%, jak informuje Expander Advisors. Dzięki takim wynikom automatycznie fundusze akcyjne zaoferowały po roku swoim klientom wysokie stopy zwrotu z inwestycji.

Osoby, które na początku 2012 roku zainwestowały w jednostki uczestnictwa funduszu Copernicus Akcji Dywidendowych po 12 miesiącach inwestycji mogą cieszyć się ponad 30% zyskiem. Na zadowalającym poziomie utrzymuje się średnia stopa zwrotu dla wszystkich polskich funduszy akcji, bowiem wynosi ona ponad 17%, podczas gdy mediana wyniosła ponad 20%.

Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że najkorzystniejszą inwestycją w ubiegłym roku były fundusze akcyjne. Niemniej jednak należy przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie fundusze tego typu działające w Polsce pozwoliły na wypracowanie tak dużych zysków. Niektóre nawet przyniosły swoim uczestnikom poważne straty, tak jak w przypadku Funduszu Idea Akcji, który stracił ponad 40%.

Obecny rok może być pozytywny dla inwestujących w jednostki uczestnictwa funduszy akcyjnych, jako że specjaliści prognozują poważne wzrosty giełdowe. Okresowo fundusze, a z nimi także inwestujący w akcje giełdowe, mogą tracić, ale w ogólnym rozrachunku najlepsze fundusze akcyjne zarobią w 2013 roku. Pierwszy kwartał tego roku zapowiada się nie najlepiej dla rynku giełdowego, ale to nie powinno, zdaniem ekspertów z Expander Advisors, rzutować na ogólny optymizm rynkowy i trend wzrostu na giełdzie. Jeśli WIG i WIG20 nadal będą wzrastały, a przewiduje się, że wzrost może być w tym przypadku wynieść nawet 25%, fundusze akcyjne dadzą duży zarobek inwestującym w nie inwestorom. Należy pamiętać przy tym, że trendy na giełdzie mogą ulegać dynamicznym zmianom, dlatego też warto brać pod uwagę ryzyko zmienności kursów akcji przy inwestowaniu na giełdzie.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze