czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaAktualnościFirmy pożyczkowe omijają ustawę antylichwiarską

Firmy pożyczkowe omijają ustawę antylichwiarską

ustawa_antylichwiarskaW Polsce obowiązuje ustawa antylichwiarska, zabezpieczająca interesy polskich konsumentów, w kwestii zaciągania pożyczek i kredytów. W systemie bankowym wytyczne dotyczące maksymalnego oprocentowania zobowiązań kredytowych, znajdują się pod ścisłą kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Podobnie jest w przypadku Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, ale już w firmach pożyczkowych w wielu przypadkach można znaleźć oferty kredytów i pożyczek, które mają oprocentowanie roczne rzędu nawet kilku czy kilkunastu tysięcy procent.

Wszystko to zgodne jest z istniejącym stanem prawa, choć przepisy ustawy antylichwiarskiej nie są łamane, na zaciąganiu pożyczek o horrendalnie wysokim oprocentowaniu, traci sam klient, zwłaszcza, że najczęściej w ofercie takiej pożyczki widnieje znacznie niższa stawka oprocentowania, niż wynosi Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, nazywana w skrócie RRSO. Dlaczego lichwa wciąż funkcjonuje w Polsce, pomimo istniejących przepisów prawa, które miały ją wykluczyć z rynku finansowego?

Omijanie ustawy antylichwiarskiej stało się powszechną praktyką w firmach pożyczkowych. Jest to możliwe dzięki znowelizowanej w 2011 roku ustawie o kredycie konsumenckim. Z ustawy właśnie wówczas usunięto zapis mówiący o tym, że łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów nie może przekraczać 5% udzielonego kredytu. Dlatego też możliwe jest stosowanie przez firmy pożyczkowe horrendalnie wysokiego oprocentowania.

W Kodeksie Cywilnym widnieje zapis ograniczający wysokość odsetek od kredytów i pożyczek. Maksymalnie, oprocentowanie zobowiązania finansowego w Polsce nie może wynosić więcej niż 4-krotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Jako że w ostatnim czasie, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kilkukrotnym obniżaniu głównych stóp procentowych w Polsce, stopa lombardowa automatycznie również została obniżona i obecnie wynosi zaledwie 4%. Oznacza to, że oficjalnie kredyt lub pożyczka w Polsce mogą być oprocentowane na 16% w skali roku. Niemniej jednak, nikt nie bierze pod uwagę tego, że firmy pożyczkowe mogą sobie zrekompensować tak niskie oprocentowanie pożyczki poprzez ustanowienie wysokich opłat kredytowych. W rezultacie, parabanki pobierają wysokie prowizje za przystąpienie do kredytu, za wypłacenie pieniędzy, za obsługę zobowiązania, czy na przykład za dostarczenie pieniędzy bezpośrednio do domu klienta.

Pomimo wysokich kosztów wiążących się z zaciąganiem pożyczek pozabankowych, tzw. chwilówek, nie brakuje chętnych na takie zobowiązania finansowe. Sięgają po nie głównie ci klienci, którym zależy na czasie albo którym bank odmówił udzielenia kredytu.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze