30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościFakty i mity na temat pożyczek

Fakty i mity na temat pożyczek

Nie raz pewnie słyszałeś, że piątek trzynastego jest pechowy, a spotkanie kominiarza na ulicy to gwarancja szczęścia. A przecież niejedna osoba przyzna, że żaden piątek bez względu na datę nie jest pechowy, a kominiarze częściej niż szczęście, niosą ze sobą… sadzę. Tak samo jest w przypadku kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych, wokół których narasta wiele mitów.

Jak tworzą się stereotypy na temat pożyczek? Zwykle powielają je osoby, które w swoim życiu nie korzystały wcześniej z takich rozwiązań, a tylko „gdzieś, coś słyszały”. Mity tworzą także osoby, które pechowo wybrały usługi nierzetelnego pożyczkodawcy i zraziły się tym samym do innych, godnych zaufania firm, których jest zdecydowanie więcej – Pożyczki, tak jak pozostałe produkty finansowe – konta osobiste, lokaty, kredyty hipoteczne i wiele innych – zostały stworzone przez ludzi dla ludzi. Dlatego też nie ma nic złego w korzystaniu z nich. Oczywiście pod warunkiem, że wybierze się rzetelną firmę pożyczkową, która nie tylko pożyczy pieniądze, ale będzie także służyć wsparciem i zrozumieniem – podkreśla Karol Sadowski, ekspert Optima.
Kto czyta, nie błądzi
Często zdarza się, że klient nie czyta dokładnie warunków umowy, które określają szczegółowo wszystkie wymagane opłaty i wysokość rat pożyczki – a stąd prosta droga do nieporozumień i poczucia, że firma udzielająca pożyczki celowo zataiła niektóre informacje na jego niekorzyść. Eksperci od marketingu doskonale wiedzą, że jedna negatywna opinia ma większą siłę oddziaływania niż dziesięć pozytywnych. Ziarnko do ziarnka, jedna rzetelna opinia i dziesięć niesprawdzonych… Stereotypy powodują, że nadal wiele osób, całkiem niepotrzebnie, obawia się korzystania z pożyczek. Dlatego nadeszła pora, żeby obalić mity dotyczące pożyczek oraz przedstawić fakty, które każdy odpowiedzialny pożyczkobiorca powinien dobrze poznać.
Mit 1: Pożyczka jest tym samym, co kredyt
Fałsz. Mimo że często pojęcia „kredyt” i „pożyczka” bywają używane zamiennie, to jednak oznaczają one dwa różne produkty finansowe. Pożyczki może udzielić zarówno osoba fizyczna, np. pan Kowalski, jak i instytucja, np. Firma X. Natomiast jeśli chodzi o kredyt, udzielić go może tylko bank. Ponadto we wniosku kredytowym konieczne jest określenie celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze z kredytu. Umowa o kredyt wymaga pisemnej formy, natomiast pożyczka niekoniecznie (np. jeśli pożyczasz pieniądze od rodziny). Cechą wspólną kredytów i pożyczek jest to, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku klient (kredytobiorca i pożyczkobiorca) zaciąga dług.
Mit 2: Jestem w BIKU, więc nie mam co liczyć na dodatkowe pieniądze
??????????????????Fałsz. Jeśli w przeszłości zaciągałeś zobowiązania i zdarzyło Ci się opóźnienie w spłacie raty – mogłeś zostać wpisany do rejestru Biura Informacji Kredytowej. Nawet jeden taki wpis może być przeszkodą, aby bank udzielił Ci kredytu. Dlatego właśnie funkcjonują pozabankowe instytucje, które z racji charakteru prowadzonej działalności, mogą pozwolić sobie na stosowanie mniej restrykcyjnych niż banki wymagań w stosunku do swoich klientów. Dlatego jeśli figurujesz w rejestrze BIK – nie oznacza to, że nie otrzymasz pożyczki. Na pewno trudniej będzie uzyskać dodatkowe pieniądze w banku, ale nie w innych instytucjach świadczących usługi finansowe.
Mit 3: Zarabiam mało, dlatego nie stać mnie na pożyczkę
Fałsz. Bez względu na to, jaki masz dochód, możesz starać się o dodatkowy zastrzyk gotówki. Jeśli jednak potrzebujesz dużej kwoty, dla banku z pewnością będzie mieć znaczenie, ile każdego miesiąca środków wpływa na Twoje konto. W przypadku niewielkich pożyczek dobrze sprawdzają się pozabankowe instytucje, w których szybko i bez zbędnych formalności uzyskasz pieniądze, które rozłożysz na wygodne do spłacenia raty.
Mit 4: Nigdy nie wpadnę w spiralę kredytową
Fałsz. Spirala kredytowa lub pętla kredytowa to sytuacja, kiedy nie mogąc uregulować bieżących zobowiązań, zaciągasz kolejne na spłatę aktualnych. Niestety ostatnimi czasy coraz więcej osób zaciąga kredyty, nie dokonując wcześniej obliczeń, ile tak naprawdę potrzebują gotówki i czy będą w stanie spłacić należność w określonym terminie. Powoduje to przeszacowanie swoich zdolności do spłaty comiesięcznych rat. Powstają długi, bank nalicza karne odsetki, straszy windykacją. Co więc wielu z nas robi? Zaciąga drugi kredyt, a potem trzeci, czwarty i popada w spiralę zadłużenia oraz niekończących się kredytów. Jak zatem nie wpaść w to błędne koło? Bądź ostrożny, rozsądnie planuj wydatki, czytaj umowy i świadomie oceniaj swoje możliwości.
Mit 5: Dodatkowe pieniądze – bezpieczny tylko kredyt w banku
Fałsz. Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe od wielu lat funkcjonują na polskim rynku i cieszą się zaufaniem milionów klientów. Mit, że tylko bank jest godny zaufania, powstał z kilku powodów. Jednym z nich być może jest długi (w porównaniu do pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe) i dość skomplikowany proces weryfikacji klienta, zgromadzenia niezbędnej dokumentacji (zaświadczeń, wniosków i innych dokumentów) i podjęcia ostatecznej decyzji o przyznaniu lub nie kredytu. Nadal jeszcze wielu osobom wydaje się, że skomplikowana procedura, świadczy o rzetelności instytucji pożyczającej pieniądze. Nic bardziej mylnego. Pożyczka pozabankowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy szybko potrzebujesz gotówki. Bezpieczna będzie zawsze – pod warunkiem, że dokładnie zapoznasz się z umową pożyczki i wyjaśnisz wszelkie wątpliwości u doradcy. Ponadto zarówno banki, jak i instytucje finansowe działają w oparciu o przepisy polskiego prawa, które reguluje ich odpowiedzialność i obowiązki względem pożyczkobiorców.
Zarówno wokół kredytów bankowych, jak i pożyczek zawsze będą istniały przeróżne przesądy i mity. – Świadomy pożyczkodawca nie będzie bagatelizował takich informacji, ale spokojnie i racjonalnie do nich podejdzie. Nie bójmy się pytać doradców, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Niewiedza bywa bowiem największym problemem. Firma pożyczkowa powinna być transparentna i zawsze odpowiadać na pytania swoich klientów – mówi Karol Sadowski, ekspert Optima. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i zapewnisz sobie spokój, który jak wiadomo jest bezcenny. Rzetelna firma pożyczkowa pozwoli bezpiecznie i szybko pożyczyć pieniądze. A gdy już wszystkie mity zostaną obalone – zawsze będziesz mógł poczytać na dobranoc te naprawdę fikcyjne – greckie.
Potrzebujesz szybkiej pożyczki, sprawdź ofertę firmy Optima.