15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościFaktoring w pigułce – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców

Faktoring w pigułce – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców

Wśród dostępnych dla przedsiębiorców sposobów finansowania coraz większą popularność zyskuje faktoring. Usługę tę oferują zarówno banki, dla których faktoring stanowi działalność poboczną, jak i wąsko wyspecjalizowane firmy. Czym właściwie jest faktoring i co powinniśmy wiedzieć, zanim postanowimy z niego skorzystać?

Czym jest faktoring?

Aby wyjaśnić pojęcie faktoringu, warto najpierw wyjaśnić rolę podmiotów, które w nim występują. Stronami umowy faktoringowej są faktorant, czyli firma, która korzysta z finansowania oraz faktor – przedsiębiorstwo, które finansowania udziela. Faktorant jest zarazem dostawcą usług lub towarów, za które pobiera od swoich klientów odłożone w czasie opłaty. Jeśli faktorant potrzebuje środków, które wynikają z faktury, a z różnych względów nie może ich otrzymać od swojego klienta (bo np. termin spłaty jeszcze nie minął lub klient sam nie dysponuje odpowiednią kwotą), wówczas może zwrócić się o finansowanie do faktora, który przekazuje faktorantowi całość lub większość należności w zamian za przyszłą spłatę wraz z doliczoną opłatą za usługę.
Faktoring – dowiedz się więcej w serwisie Bibby Financial Services. 

Na co należy zwracać uwagę wybierając firmę faktoringową?

Podobnie jak w przypadku wszystkich instytucji zajmujących się dostarczaniem usług finansowych, firmy faktoringowe muszą być przede wszystkim stabilne. Należy więc unikać przedsiębiorstw co do których nie mamy pewności, że nie znikną z rynku przed końcem trwania umowy.
Najbardziej stabilnym typem instytucji oferujących faktoring dla przedsiębiorców wydają się banki, skorzystanie z ich usług ma jednak wady. Przede wszystkim dla banku faktoring stanowi działalność poboczną, rzadko będzie więc gotów na negocjacje odnośnie kształtu umowy czy świadczenie dodatkowych usług, jak chociażby pomoc w uzyskiwaniu niespłaconych należności. W przypadku wyspecjalizowanych firm faktoringowych takie usługi są normą.
Zanim podpiszemy umowę, warto zapoznać się z profilem firmy faktoringowej – jedne specjalizują się w obsłudze dużych podmiotów, inne swoją ofertę adresują głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Usługa powinna być jak najlepiej dopasowana do potrzeb naszej firmy, branży w której działamy, etc. Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób firma faktoringowa prowadzi negocjacje, czy np. sprawą od początku zajmuje się jedna osoba, czy też za każdym razem kontaktuje się z nami ktoś inny, komu musimy wszystko od początku tłumaczyć.

Organizacje zrzeszające faktorów

Najbardziej liczące się w Polsce firmy faktoringowe zrzeszone są w Polskim Związku Faktorów. Obecność w tym gronie świadczy o stabilności i kompetencjach firmy. Członków PZF znajdziemy na stronie internetowej związku. PZF ma również swój międzynarodowy odpowiednik – Factors Chain International. Organizacja ta zrzesza faktorów prowadzących działalność międzynarodową, których usługi w zdecydowanej większości są dostępne również dla Polaków. Jeśli więc zamierzamy skorzystać z faktoringu zagranicznego – sprawdźmy, czy nasz potencjalny kontrahent jest członkiem FCI.