23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościEmisja obligacji w Krakowie

Emisja obligacji w Krakowie

Emisja obligacji w KrakowieBank Pekao S.A. podjął się w ostatnim czasie emisji obligacji dla miasta Kraków. Łączna jej wartość została oszacowana na kwotę 300 mln zł. To nie jedyna „miejska” emisja obligacji przeprowadzona w tym roku przez Bank Pekao. Podobne działania przeprowadził on w stosunku do Łodzi, Kielc, Gdańska czy też Warszawy. Łącznie wartość wszystkich programów zorganizowanych dla samorządów i spółek komunalnych wyceniana jest na kwotę niemalże 3 mld zł.
Oprocentowanie obligacji dla Krakowa jest zmienne i opiera się na stawce WIBOR 6M, która powiększona została o marżę dla inwestorów. Kraków przeznaczy środki z emisji obligacji na spłatę swojego zadłużenia. Częściowo chce dokonać spłaty zaciągniętych uprzednio kredytów. Emisja obligacji w Krakowie miała charakter niepubliczny, a umowa emisyjna określa, że wykup obligacji ma nastąpić w terminie do lipca 2031 roku. Oznacza to, że obligacje mają maksymalnie 20-letni horyzont czasowy.
Kraków jako wieloletni klient Pekao mógł liczyć na szerokie wsparcie podczas emitowania obligacji. Z kolei, Pekao S.A. doskonale zapoznał się przez lata z sytuacją finansową miasta, dzięki czemu mógł zorganizować emisję i zagwarantować jej całkowite objęcie.
Można powiedzieć, że kolejna emisja miejskich obligacji na „koncie” Banku Pekao jest postrzegana, jako jego sukces w zakresie świadczenia usług finansowych dla samorządów. Emisja krakowskich obligacji została przeprowadzona w bardzo szybkim trybie, pomimo nienajlepszej koniunktury gospodarczej i napiętej sytuacji.
Transakcja zakończyła się pełnym sukcesem, a uzyskane przez Kraków finansowanie może zostać przeznaczone na spłatę rat kredytów, których termin płatności upływa w tym roku. Takie założenie znalazło się również w uchwalonym przez miasto budżecie.
Zakończona emisja obligacji Krakowa to nie koniec współpracy pomiędzy Bankiem Pekao a tym miastem. W ostatnim czasie bank wygrał przetarg na obsługę krakowskiego budżetu oraz budżetów jednostek powiązanych z miastem w perspektywie pięcioletniej.
Bank Pekao S.A. jest partnerem bankowym Białegostoku, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Szczecina i Gdańska. Obsługuje on miasta wraz z jednostkami powiązanymi z nimi. Ma kompleksową ofertę dla takich podmiotów, gwarantującą wysoką jakość obsługi, strukturyzację i finansowanie projektów miejskich oraz finansowanie budżetu.
Pekao w chwili obecnej zajmuje pozycję lidera w finansowaniu poprzez emisję obligacji wielu dużych projektów infrastruktury samorządowej. Mowa tu chociażby o emisji obligacji dla lotnisk zlokalizowanych w Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu.
M.M. – bankowynet.pl
źródło: Pekao S.A.