22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościE-płatności kartą płatniczą i kredytową. Jak płacić kartą w internecie?

E-płatności kartą płatniczą i kredytową. Jak płacić kartą w internecie?

W internecie możemy płacić zarówno przez przelewy, jak i z wykorzystaniem karty płatniczej lub kredytowej. Ta druga metoda płatności jest rzadziej wybierana, głównie ze względu na niewiedzę, jak z niej korzystać. W jaki sposób możemy płacić katami on-line?
Najczęściej z kart płatniczych i kredytowych korzystamy do płacenia w sklepach. Nie musimy mieć wtedy gotówki pod ręką – wystarczy kilka chwil i transakcja jest zatwierdzona. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że karta może posłużyć nam również do zapłaty za zakupy zrobione przez internet – zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach.
Karta do płatności on-line
Przede wszystkim potrzebujemy karty, która pozwala na prowadzenie transakcji on-line. Możemy wykorzystać zarówno standardową kartę płatniczą dodawaną do rachunku albo kartę kredytową.
Ważne jest przy tym, aby karta miała odblokowaną metodę płatności w sieci. Zwykle musimy odblokować ją on-line w swoim serwisie transakcyjnym, poprzez infolinię lub w placówce. Możemy także ustawić limity transakcji dzienne oraz miesięczne.
Warto też wskazać, że możemy wyrobić specjalną e-kartę, czyli kartę wirtualną, która przeznaczona jest do płatności on-line. Nie jest ona powiązana z rachunkiem bezpośrednio, ale po prostu przelewamy na nią pieniądze. Jest droższa od zwykłej karty, ale także bezpieczniejsza.
E-płatności kartą – krok po kroku
Gdy chcemy zapłacić karta, możemy zrobić to bezpośrednio lub wybrać e-płatności, czyli system płatności on-line pozwalający na płatność przelewem lub kartą. Następnie wybieramy formę płatności kartą. Potem musimy wpisać jej dane, w tym numer karty, imię i nazwisko posiadacza, datę ważności karty oraz specjalny trzycyfrowy kod z tyłu określany jako CVV/CVC.
Dzisiaj większość banków stosuje także dodatkowe zabezpieczenia do płatności kartą. To tak zwany system 3D-Secure, który polega na wprowadzeniu kodu przesłanego na numer telefonu. Po potwierdzeniu transakcji kodem transakcja jest realizowana. Możemy od razu sprawdzić ją na swoim koncie bankowym – będzie widniała jako blokada na karcie i zostanie zaksięgowana kilka dni później.