26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościDyrektywa ubezpieczeniowa Solvency II

Dyrektywa ubezpieczeniowa Solvency II

Dyrektywa ubezpieczeniowa Solvency IIDyrektywa Solvency II dotyczy branży ubezpieczeniowej w całej Unii Europejskiej i także w Polsce ma ona już wkrótce zacząć obowiązywać. Pozostało już nieco ponad rok czasu na wprowadzenie w życie jej przepisów i na spełnienie wymogów tejże dyrektywy.

Założeniem dyrektywy Solvency II jest wprowadzenie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej takich samych wymogów kapitałowych i standardów zarządzania ryzykiem w Towarzystwach ubezpieczeniowych. Dyrektywa zakłada wprowadzenie trzech filarów – dotyczącego wymogów ilościowych, standardów zarządzania ryzykiem i własnej oceny ryzyka działalności ubezpieczyciela, oraz dotyczącego wymogów w zakresie ujawniania i raportowania publikowanych informacji.

Jak szacują eksperci z firmy badawczej Ernst & Young, do końca 2014 roku polscy ubezpieczyciele będą w 100% gotowi na spełnienie wymogów wspominanej dyrektywy. Do końca 2013 roku ze zmianami w swoim funkcjonowaniu i z dostosowaniem oferty do Solvency II poradzi sobie ¾ Towarzystw ubezpieczeniowych działających w kraju. Polska na tle innych krajów Unii europejskiej w tym względzie wypada bardzo dobrze, ponieważ europejskie firmy tylko w 60% deklarują gotowość do spełnienia założeń dyrektywy Solvency II przed końcem 2013 roku.

Firma badawcza Ernst& Young precyzyjnie podaje, na jakim etapie znajdują się przygotowania polskich ubezpieczalni do wdrożenia w życie wszystkich trzech filarów dyrektywy Solvency II, zaproponowanej przez Unię Europejską. Polskie Towarzystwa Ubezpieczeniowe radzą sobie z nimi bardzo dobrze. 25% firm ubezpieczeniowych w kraju nie jest w pełni przygotowanych na wejście w życie dyrektywy, a właściwie jej I Filaru dotyczącego wymogów ilościowych prowadzenia działalności ubezpieczeniowej. Średnia unijna w zakresie braku spełniania wymogów II Filaru Solvency II wyniosła 44%, a w Polsce było to 66%. W przypadku III Filaru zdecydowana większość ubezpieczalni, bo 87% z nich nie spełnia dotychczas wymogów dyrektywy unijnej, ale w perspektywie kolejnego roku ma się to zmienić.

Generalnie, można powiedzieć, że polskie Towarzystwa ubezpieczeniowe są gotowe do wdrażania zmian w swojej działalności, aby dostosować ją do wymogów dyrektywy unijnej Solvency II, ale potrzebują na to czasu. Jeśli wprowadzenie dyrektywy zostanie odroczone do 1 stycznia 2015 roku, wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Polsce spełnią jej założenia.