16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDuże zmiany w SKOK-ach

Duże zmiany w SKOK-ach

Duże zmiany w SKOK-achPo wielu latach swobodnego ustalania zasad swojego funkcjonowania, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe w końcu zostały objęte nadzorem bankowym. Już teraz Komisja Nadzoru Finansowego ma możliwość wprowadzenia w działalności poszczególnych kas dużych zmian. Będą one między innymi musiały wypełniać założenia rekomendacji KNF, które dotychczas obowiązywały wyłącznie banki.

Objęcie nadzorem finansowym SKOK-ów niesie dla nich wiele zmian. Przede wszystkim KNF będzie mogło zbadać ich realną sytuację finansową, w jakiej aktualnie się znajdują. Warto nadmienić, że SKOK-i nie miały obowiązku przekazywania do KNF wyników finansowych w każdym roku, ani dostosowania się do rekomendacji nadzoru. Nie musiały wypełniać zaleceń dotyczących kapitału i płynności. Mogły ustalać politykę działania według własnego uznania. Teraz będzie inaczej. Wkrótce społeczeństwo będzie mogło dowiedzieć się, jaką właściwie kondycję finansową mają SKOK-i.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy obowiązkiem SKOK-ów będzie przekazanie KNF audytu o swojej sytuacji finansowej. Audyt ten musi zostać sporządzony według zaleceń nadzoru.

Kolejną zmianą, jaką przygotowano dla SKOK-ów, jest kwestia zarządzania nimi. Aby zostać prezesem Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Rozliczeniowej, dana osoba będzie musiała uzyskać autoryzację Komisji Nadzoru Finansowego, podobnie jak w przypadku ubiegania się o prezesurę bankową. Będzie musiała więc wykazać się określonymi kompetencjami ku temu.

Dziś KNF jest zdania, że niewłaściwe osoby stoją na czele SKOK-ów, co wpływa w sposób negatywny na jakość zarządzania nimi. Nie bez znaczenia jest również i to, że do tej pory na walonym zgromadzeniu Krajowej SKOK 75% głosów kontrolowała fundacja z prezesem Grzegorzem Biereckim na czele. Był on politykiem Prawa i Sprawiedliwości, które blokowało dotychczas wszelkie próby uchwalenia przez Parlament prawa, pozwalającego wciągnąć SKOK-i pod nadzór bankowy. W chwili obecnej SKOK-i zyskają samodzielność, ponieważ będą posiadały po jednym głosie na walnym zgromadzeniu Krajowej SKOK i będą mogły w pełni wpływać na podejmowane decyzje w kwestii ich działalności. Nawet niewielkie SKOK-i będą miały prawo głosu.

Rząd liczy na to, że cała sytuacja przyniesie pozytywne skutki, w postaci unowocześnienia działalności spółdzielczych kas. Być może dzięki temu staną się one większą konkurencją dla banków komercyjnych na rynku finansowym. Dla samych klientów oznacza to, że będzie istniała poważniejsza alternatywa dla poszczególnych produktów bankowych.