15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDoradztwo kredytowe — czy warto?

Doradztwo kredytowe — czy warto?

Doradztwo kredytowe to wciąż jedna z mniej popularnych i rzadziej wybieranych usług na rynku finansowym. W swojej istocie pozwala poprzez pomoc profesjonalisty dobrać najlepsze rozwiązania dotyczące kredytu spośród wielu opcji. Będzie ono też idealnym rozwiązaniem przy kredytach na większą sumę i pozwoli zaoszczędzić konkretne sumy pieniędzy. Dlaczego zatem usługa doradztwa kredytowego nie jest popularna? Czym jest doradztwo kredytowe? Czy warto z niego korzystać? Odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami na ten temat w dalszej części tekstu.
Czym jest doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe to usługa oferowana zarówno przez prywatne firmy, firmy finansowe, jak i same banki. Ma ono na celu doradzenie klientowi najlepszego rozwiązania i pomocy w wyborze konkretnej opcji. Z tej usługi możemy skorzystać bez żadnych zobowiązań przy wielu rodzajach kredytów. Najczęściej są to kredyty na duże sumy, kredyty na działalność firmy lub kredyty hipoteczne. W dziedzinie kredytów możemy również skorzystać z doradcy finansowego, który ma ogólniejszą wiedzę lub tego, który specjalizuje się tylko w samych kredytach. Praca doradcy kredytowego polega na kompleksowej pomocy, jeśli planujemy wziąć kredyt. W zależności od firmy, z którą zdecydujemy się współpracować, działania mogą się różnic, ale w większości sytuacji obejmują doradztwo, zaprezentowanie wszystkich możliwych rozwiązań, pomoc w wyborze najlepszej opcji, pomoc w kompletowaniu dokumentacji czy pomoc w finalizacji wniosku kredytowego i obsłudze samego kredytu. To do nas należy również decyzja, w jakim stopniu i z jakich opcji skorzystamy. Może to być tylko rozmowa o potencjalnych rozwiązaniach lub kompleksowa obsługa.

Jakie plusy ze sobą niesie doradztwo kredytowe?

Pierwszym i zarazem największym plusem jest możliwość zaoszczędzenia konkretnych pieniędzy. Duże sumy kredytów czy długi okres kredytowania w zestawieniu z nawet kilkuprocentowa oszczędnością daje wymierne kwoty oszczędności. Warto również korzystać z doradcy kredytowego z tego względu, iż uzyskamy opinie o samej umowie oraz czy kredyt jest korzystny dla nas i nie zawiera negatywnych zapisów np. o karach umownych. Doradca kredytowy pomoże również skompletować dokumenty, sprawdzić ich poprawność oraz będzie czuwał nad finalizacją.

Doradca niezależny czy bankowy?

Jednym z głównych pytań, jakie pojawia się przy okazji wyboru doradcy kredytowego, jest to jakiego doradcę wybrać — niezależnego czy bankowego. Jest to dość trudny wybór, gdyż banki cechują się wyższym poziomem wiarygodności i zaufania od prywatnych firm, ale firmy prywatne będą w 100% bezstronne, o co trudno, jeśli w grę wchodzi porównanie produktów bankowych z zewnętrznymi. Z doradcy oferowanego przez bank np. w pakiecie do konta, polisy lub wynajmowanego samodzielnie warto korzystać, jeśli mamy zamiar wziąć kredyt w tym samym banku. W takiej sytuacji całkowicie znika prawdopodobieństwo, że doradca poleci nam produktu ze względu na markę, a nie faktyczne parametry. Krótka rozmowa pomoże wybrać odpowiedni rodzaj kredytu czy sam doradca pomoże nam skompletować dokumenty.

W przypadku gdy poszukujemy rozwiązania kredytowego wśród różnych banków, warto skorzystać z niezależnej firmy. Wśród nich również są duże i znane korporacje, które zatrudniają profesjonalistów. Korzystając z nich, nie musimy obawiać się o wiarygodność czy kompetencje firmy. Niezależny doradca przedstawi i porówna wszystkie oferty na rynku oraz pomoże w dalszych czynnościach w zależności od wybranej opcji.

Czy warto korzystać z tej usługi?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Doradztwo kredytowe to bardzo przydatna usługa, która pomoże nam wybrać najlepszą opcję i zaoszczędzić konkretne środki finansowe. O ile samodzielnie nie znamy się na danej branży i nie jesteśmy zaznajomieni z aktualnymi trendami, warto korzystać z takiego rozwiązania. Branża finansowa jest trudna i wymaga odpowiedniej wiedzy, aby mieć pełny przegląd wszystkich rozwiązań. Nawet opata za tą usługę nie jest tak duża, jak potencjalne zyski, które możemy osiągnąć w postaci dobrania lepszego rozwiązania. Szczególnie warto korzystać z takiego doradztwa podczas zaciągania kredytu na duże sumy lub długi okres czasu. Nawet kilkuprocentowa różnica może okazać się pokaźną suma.

Jakiego doradcę wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów doradztwa jest również wybór samego doradcy. Jeśli mamy taką możliwość zdecydowanie najlepiej jest korzystać usług osoby doświadczonej. Będzie posiadała ona wiele zrealizowanych podobnych spraw. Będzie to niezwykle pomocne podczas doradzania w naszej sprawie. Warto również wybierać osoby, które specjalizują się np. w doradztwie kredytowym niż doradców finansowych o ogólnym profilu. Wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie sprawia, że dany doradca lepiej zna rynek i rozwiązania, jakie mogą okazać się nam pomocne. Dobrym posunięciem jest też zapoznanie się z opiniami znajomych, opiniami w internecie lub na branżowych stronach. Dobry doradca będzie chwalony w kilku niezależnych źródłach i dowiemy się na jego temat nieco więcej.