23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024

Jak zarabiać na nieruchomościach

Nieruchomości to zawsze dobra inwestycja. Żeby jednak faktycznie na nich zarobić trzeba wiedzieć jak.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości

Nieruchomości są dobrą inwestycją z prostego powodu. Nawet jeśli w danym momencie sytuacja na rynku nie pozwoli ich na przykład sprzedać z zyskiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tendencja się zmieni i ceny mieszkań wzrosną. Poza tym, okres, w którym nie chcemy wyzbywać się własności mieszkania to dobry moment, żeby je wynająć. Rynek mieszkań jest bardzo dynamiczny, więc rzadko zdarza się, żeby jakaś nieruchomość nie wywoływała zainteresowania. Poniżej skoncentrujemy się jedynie na najważniejszych aspektach tego procesu, ale więcej o strategiach inwestowania w nieruchomości przeczytacie w artykule: Jak zarabiać na nieruchomościach?

Od czego zacząć

Pierwszym krokiem powinna być wycena interesującego nas mieszkania. W tym celu możemy posiłkować się samodzielnym researchem i porównaniem ofert o podobnych parametrach, rzeczoznawcą majątkowym, czy skorzystać z wyceniarek mieszkań online. Jedną z takich wyceniarek jest sonarhome.pl – https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania – serwis, na którym możecie darmowo wycenić mieszkanie.

Kupno pod wynajem

Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o zarabianie na nieruchomościach jest kupno mieszkania pod jego późniejszy wynajem. Dzięki temu, nieruchomość przynosi nam stały, regularny zysk. O mieszkanie też na bieżąco ktoś dba, nie stoi ono puste i nie niszczeje. Istotne jest to, że w tym wypadku nie trzeba się przejmować wahaniami cen na rynku nieruchomości, warto jednak śledzić koszty wynajmu, aby ustalić odpowiednie odstępne. Jeśli będzie za niskie – stracimy, jeśli za wysokie – nikt nie wynajmie naszego mieszkania, ponieważ rynek pełen jest ofert. W przypadku kupna mieszkania pod wynajem warto określić dokładne kryteria – na przykład, że nie chcemy wynajmować go studentom lub też, że nie zgadzamy się na zwierzęta. Szukając inwestycji z przeznaczeniem do wynajęcia powinniśmy brać pod uwagę jego lokalizację i okoliczną infrastrukturę – wyższą cenę będziemy mogli podyktować jeśli niedaleko znajdują się środki transportu publicznego, sklepy, punkty usługowe, szkoły czy przedszkola.

Dalsza odsprzedaż

Warto rozważyć także kupno mieszkania celem jego późniejszej odsprzedaży. W tym wypadku powinno mieć się na uwadze, że w okresie pierwszych pięciu lat po nabyciu mieszkania, zobowiązani będziemy do zapłaty podatku, który jest wysoki. W jaki sposób kupować i sprzedawać mieszkania, żeby na tym zarobić? Po pierwsze można nabyć nieruchomość i czekać aż ceny wzrosną, w międzyczasie ją wynajmując. To dobra opcja dla osób, które liczą na długofalowy zysk i którym się nie spieszy. Po drugie, warto sprawdzić opcję flip, to znaczy kupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej, podbić jego wartość na przykład przed remont czy jego wyposażenie i później sprzedać za wyższą kwotę. Żeby takie rozwiązanie się opłacało, koszt pierwotny mieszkania i remontu musi być niższy niż koszt mieszkania odsprzedawanego. Flip występuje w dwóch wariantach – z wyższą lub niższą różnicą cen kupna i sprzedaży. Jeśli sprzedajemy za wysoką cenę, to musimy też zapewnić odpowiedni standard, który pozwoli nam ją tak wyśrubować. Natomiast szybciej, ale z mniejszym zyskiem sprzedamy mieszkanie tylko nieznacznie podwyższając jego wartość. Ta druga opcja pozwala na błyskawiczne obracanie kapitałem i sprawdza się, jeśli na przykład chcemy sprzedawać małe kawalerki.

Warto zrobić dogłębny research i dowiedzieć się jak funkcjonuje rynek, żeby faktycznie na nieruchomościach zarobić, a nie stracić. W grę zazwyczaj wchodzą bardzo duże pieniądze.

Źródło: sonarhome.pl