22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDopłaty również do domów

Dopłaty również do domów

doplaty_do_domowWielkimi krokami zbliża się uruchomienie nowego programu wsparcia kredytowego, który ma zastąpić wygaszony z końcem 2012 roku program „Rodzina na swoim”. Program dopłat kredytowych „Mieszkanie dla młodych” miał być okrojony wyłącznie do rynku pierwotnego i mieszkań kupowanych przez kredytobiorców. W pracach sejmowych podkomisja zajmująca się programem „Mieszkanie dla młodych” wprowadziła w nim jednak pewne modyfikacje.

Najważniejsza zmiana w stosunku do pierwotnego projektu to umożliwienie skorzystania z niego przez beneficjentów, decydujących się na zakup nie tylko nowego mieszkania, ale również domu jednorodzinnego. „Mieszkanie dla młodych” z założenia miało wesprzeć pod względem finansowym młodych ludzi w nabywaniu pierwszego mieszkania. Ustawa stworzona na potrzeby programu „Mieszkanie dla młodych” przez posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zakłada pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie jedynie pierwszego mieszkania. Dziś zakres pomocowy zwiększa się za sprawą postulatów PSL, które nie chciało wykluczać z programu mieszkańców terenów wiejskich, gdzie po prostu nie ma możliwości zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, ponieważ deweloperzy raczej nie podejmują na wsiach realizacji jakichkolwiek inwestycji.

Nowy kształt programu „Mieszkanie dla młodych” pozwoli na skorzystanie z niego większej liczbie osób. Wsparcie finansowe będzie udostępniane przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych na mieszkania z rynku pierwotnego oraz na zakup domu. Przy budowie domu jednorodzinnego systemem gospodarczym prawdopodobnie również będzie można skorzystać z pewnych preferencji. Obecnie podkomisja sejmowa pracuje nad tym, aby beneficjenci mogli skorzystać z odpisu podatku VAT. Już w przyszłym roku nie będzie bowiem możliwości skorzystania z dotychczasowej ulgi VAT na niektóre materiały budowlane.

„Mieszkanie dla młodych” obejmie zakup domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej maksymalnie do 100 metrów kwadratowych, choć dopłatą objęte zostanie maksymalnie 50 metrów kwadratowych powierzchni.

Najprawdopodobniej, przy sprzyjających warunkach prac w podkomisji, rządowy projekt programu „Mieszkanie dla młodych” zostanie opracowany w najbliższych dniach, a w sierpniu Sejm mógłby uchwalić nową ustawę o programie wsparcia dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Od przyszłego roku rodziny i single będą mogły starać się o dofinansowanie, w kwocie od 10 do nawet 20% wartości kupowanej nieruchomości. Dotacje będą wypłacane jednorazowo, z chwilą zaciągania kredytu mieszkaniowego, dzięki czemu jego kwota będzie mogła być mniejsza, a beneficjent będzie miał pieniądze na sfinansowanie wymaganego w wielu bankach wkładu własnego na kredyt hipoteczny.