15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDopłaty do kredytów na dom energooszczędny

Dopłaty do kredytów na dom energooszczędny

eko_domPrzeróżne oferty kredytów z dopłatami z budżetu państwa lub od innych jednostek organizacyjnych, cieszą się w polskich bankach niebywałym zainteresowaniem, co pokazał między innymi program dopłat „Rodzina na swoim”. W chwili obecnej nie funkcjonuje żaden program, w ramach którego kredytobiorcy mieliby szansę na uzyskanie dopłaty. To ma się jednak zmienić w III kwartale 2013 roku.

Nie chodzi tu bynajmniej o uruchomienie programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego „Mieszkanie dla młodych”, ale o udostępnienie beneficjentom kredytów z dopłatami na budowę i zakup energooszczędnych nieruchomości. Maksymalnie klient spełniający warunki uczestnictwa w programie wspierania budownictwa energooszczędnego będzie mógł uzyskać dopłatę kredytową w formie dotacji, w wysokości 30-50 tys. zł.

Dopłaty będą wypłacane z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby stać się beneficjentem dopłaty na budowę domu energooszczędnego, kredytobiorca przede wszystkim musi być w posiadaniu projektu domu zaakceptowanego przez weryfikatora. Listę weryfikatorów można uzyskać za pośrednictwem stron internetowych NFOŚiGW oraz Związku Banków Polskich. Eksperci nie tylko ocenią projekt budynku energooszczędnego, ale również dokonają oceny standardu nieruchomości, która zadecyduje w dużej mierze przyznaniu dotacji.

Kredytobiorcy będą mogli uzyskać dopłaty od NFOŚiGW zarówno na mieszkanie, jak i na budowę domu. W przypadku mieszkań dopłata wyniesie maksymalnie 16 tys. zł. Szansę na uzyskanie dopłaty w wysokości do 30 tys. zł będą mieli kredytobiorcy budujący domy jednorodzinne, energooszczędne, ze zużyciem energii nieprzekraczającym 40 kWh/m2. Dotację w kwocie 50 tys. zł będą mogły uzyskać osoby budujące domy pasywne ze zużyciem energii nie większym niż 15 kWh/m2. Kolejnym warunkiem stawianym przez NFOŚiGW jest to, aby beneficjent zaciągnął kredyt na co najmniej tyle, ile wynosi dopłata i dokończył budowę domu w ciągu maksymalnie trzech lat od podpisania umowy kredytowej.

Wcześniej zapowiadano, że program dotowania budownictwa prywatnego, spełniającego zasady energooszczędności, ruszy już w I kwartale 2013 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ banki komercyjne, które miały być pośrednikiem w przyjmowaniu wniosków o kredyty z dopłatami z NFOŚiGW nie były jeszcze gotowe na uruchomienie podobnej oferty. Już przed wakacjami pierwsze oferty preferencyjnych kredytów dla osób chcących zainwestować w budowę domu energooszczędnego, pojawią się w takich bankach jak DB PBC, Getin Noble Bank, Bank Ochrony Środowiska czy Bank BPS i Nordea.