5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościDobre wyniki funduszy

Dobre wyniki funduszy

Dobre wyniki funduszyInwestorzy trzymający swe oszczędności w funduszach inwestycyjnych kolejny miesiąc z rzędu mają powody do zadowolenia, pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji. Poprzedni miesiąc na rynku tychże funduszy był jak najbardziej udany dla klientów. Licząc w złotych, w październiku zyski przyniosło 301 z 353 funduszy otwartych. Oznacza to, że 85% funduszy wykazało zysk, 13,6% odniosło straty, a 1,1% nie zmieniło wartość swych jednostek uczestnictwa.
Według specjalistów rynkowych, do najbardziej zyskownych funduszy ponownie zaliczyć należy te, które inwestują w akcje na rynkach wschodzących – w ujęciu globalnym i europejskim. Znów okazało się, że aby zyskać na inwestowaniu w fundusze wcale nie trzeba daleko szukać. W ujęciu złotowym największy zysk można było uzyskać inwestując w fundusze europejskich rynków wschodzących – średnio 2,8%.
Powody do zadowolenia mają również posiadacze funduszy, które lokują głównie w akcje polskich spółek. Fundusze uniwersalne, szerokiego rynku średnio wypracowały zysk na poziomie 2,5%. Żaden z nich nie zanotował straty, a najlepsze dały zarobić nawet 5%. Nieco gorsze notowania stały się udziałem funduszy małych i średnich spółek, gdzie średni procent zysku wynosi 1,8%. Stało się to głównie z powodu słabszej postawy mniejszych spółek.
Koniunkturę w tym segmencie rynku obrazuje indeks sWIG80, który spadł o 0,8%, podczas gdy WIG zyskał w październiku 2,2%, WIG20 1,4%, a mWIG40 – 4,3%.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy to właśnie fundusze polskich akcji małych i średnich spółek wypracowały najwyższe zyski, na średnim poziomie 20,2%. Nie zaszkodził im więc nieco gorszy wynik uzyskany w październiku. Zaraz za nimi uplasowały się uniwersalne fundusze polskich akcji, z zyskiem przeciętnym wynoszącym 18,8%. Fundusze akcji globalnych w ciągu roku wypracowały zysk rzędu 17,8%, a europejskich rynków wschodzących – 16,6%.
Analitycy rynku funduszy inwestycyjnych twierdzą, że powody do niezadowolenia mogą mieć niestety właściciele jednostek uczestnictwa w funduszach obligacji. Cieszą się one zdecydowanie największym zainteresowaniem krajowych inwestorów, zaraz po funduszach pieniężnych, ale ich wyniki są dalekie od dobrych.
W październiku fundusze polskich obligacji uniwersalnych zanotowały jedynie symboliczny zysk na poziomie 0,1%. Podkategoria funduszy inwestujących wyłącznie w papiery skarbowe zanotowała natomiast stratę rzędu 0,1%. Nie był to najsłabszy miesiąc w roku dla tych funduszy, bowiem w maju i czerwcu zdarzyło się, że zanotowały one stratę w okolicach 0,2-0,3%.
M.M.
bankowynet.pl