20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDlaczego Polacy nie wykupują ubezpieczeń na życie?

Dlaczego Polacy nie wykupują ubezpieczeń na życie?

Close up of Life Insurance PolicyPomimo faktu, że w zasadzie wszyscy wyznajemy zasadę, że najważniejsze dla nas jest życie nasze i naszych bliskich, to Polacy rzadko decydują się na wykupienie ubezpieczenia na życie i prywatnego ubezpieczenia medycznego.

Z jednej strony bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest priorytetowe, ale z drugiej – brakuje nam środków finansowych na wykupienie polisy i opłacanie regularnych składek. Inna kwestia jest taka, że wiele osób chciałoby wykupić dla siebie ubezpieczenie na życie, ale nie ufa ubezpieczycielom, twierdząc, że nawet w obliczu konieczności wypłaty odszkodowania będą uchylali się od tej odpowiedzialności.

Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że Polacy sądzą, że im nic złego nie może się stać. Po co więc przez lata opłacać składki ubezpieczeniowe, które uszczuplają domowy budżet. Wychodzimy z założenia, że tylko osobom w naszym otoczeniu dalszym mogą przydarzyć się wypadki lub groźne choroby zagrażające życiu.

Problemem w wykupywaniu polis ubezpieczeniowych na życie i chroniących przed następstwem nieszczęśliwych wypadków może być także brak dostatecznej wiedzy na temat takich produktów ubezpieczeniowych wśród Polaków. Nie wiemy, jaka jest konstrukcja polisy na życie, przed jakimi ryzykami takie ubezpieczenie chroni i jaką wysokość może mieć suma gwarancyjna w ubezpieczeniu.

Najczęściej polisy ubezpieczeniowe na życie wykupywane są w formie grupowej. W zakładach pracy oferowane są atrakcyjne ubezpieczenia na życie, w niskiej cenie, dlatego też pracownicy decydują się na skorzystanie z takich świadczeń. Niemalże połowa pracowników dużych składów pracy posiada taką ochronę ubezpieczeniową. Należy przy tym zaznaczyć, że grupowe polisy ubezpieczeń na życie często mogą mieć niższą sumę ubezpieczenia niż polisy indywidualne, które są ściśle dopasowywane do potrzeb indywidualnych klientów.

Specjaliści rynku ubezpieczeniowego szacują, że dobra polisa ubezpieczenia na życie powinna mieć sumę gwarancyjną równą pięcioletnim zarobkom ubezpieczonego. Taka kwota solidnie zabezpiecza bliskich ubezpieczonego, na wypadek jego nagłej śmierci.

Badania statystyczne przeprowadzone przez TNS Polska pokazują, że ponad 50% społeczeństwa polskiego nie ma wykupionego ubezpieczenia na życie. Dwie trzecie z nas nie ubezpiecza się również od nieszczęśliwych wypadków NNW. W Europie Zachodniej oba te ubezpieczenia cieszą się zwiększoną popularnością. W Polsce rynek ubezpieczeń na życie znajduje się dopiero w fazie rozwoju.