24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościDlaczego młodzi nie przystępują do OFE

Dlaczego młodzi nie przystępują do OFE

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą grupę potencjalnych klientów Otwartych Funduszy Emerytalnych stanowić będą osoby młode, które rozpoczynają karierę zawodową. Tymczasem niewielu dwudziestolatków świeżo po studiach decyduje się na przystąpienie do OFE.
Zamieszanie i brak informacji
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przed wprowadzeniem w ubiegłym roku zmian, odbywały się losowania przynależności do OFE, o ile sam zainteresowany nie wybrał funduszu wcześniej. Osoby rozpoczynające pierwszą pracę otrzymywały też z ZUS informację o prawie do wyboru OFE. W wyniku reformy z tej zasady zrezygnowano, a same zmiany także wprowadziły nieco zamieszania i niejasności. W czasie, kiedy można było decydować o wysyłaniu składek w całości do ZUS, albo częściowo do OFE, obejmował zakaz reklamy tych drugich. Co prawda rząd obiecywał przeprowadzenie kampanii informacyjnej, jednak nie do końca się to udało – Polacy wiedzieli o zmianach, ale większość z nich nie potrafiła wskazać na czym mają one polegać. Media z kolei skupiły się na wyborze jakiego dokonywali aktualni członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych. W efekcie zapomniano nieco o młodych osobach przed trzydziestym rokiem życia, które rozpoczynają pracę. Z drugiej strony dwudziestolatkowie nie myślą jeszcze o tak dalekiej przyszłości, jaką jest emerytura, a w związku z tym nie zastanawiają się w jaki sposób zapewnić sobie wyższe świadczenia na starość. Tymczasem mogą oni odprowadzać część składek do wybranego przez siebie OFE – wystarczy tylko złożyć odpowiednią deklarację w ciągu czterech miesięcy od podjęcia zatrudnienia.
Najlepsze OFE, czyli jakie?
Zanim młodzi ludzie rozpoczną poszukiwania odpowiedniego OFE powinni wiedzieć, że po przystąpieniu do niego 2,92% podstawy wymiaru składki emerytalnej odprowadzane będzie na konto funduszu, a następnie inwestowane. W ten sposób członek OFE może liczyć na wyższe świadczenia emerytalne w przyszłości dzięki zyskom wynikającym z tych inwestycji. Przed podpisaniem deklaracji przystąpienia do funduszu warto sprawdzić, które z działających Powszechnych Towarzystw Emerytalnych ma najbardziej ugruntowaną pozycję na rynku, a przede wszystkim – jak wyglądają jego wyniki inwestycyjne; przykładowo w lutowym rankingu uwzględniającym relację zysku do poniesionego ryzyka, najlepsze okazało się PKO PTE (www.pkopte.pl). Informacji można też szukać na stronie Komisji Nadzoru Finansowego zawierającej cykliczne analizy i raporty dotyczące sytuacji OFE na rynku finansowym. Dlaczego jest to tak ważne? W przyszłości emerytury nie będą wysokie – to już pewne. Warto więc skorzystać z każdej możliwej szansy na zwiększenie wysokości świadczeń po zakończeniu aktywności zawodowej.