20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościDla kogo wspólne konto?

Dla kogo wspólne konto?

wspolne_kontoPodstawowym produktem bankowym dostępnym w każdym banku, jest rachunek osobisty. Istnieje wiele rodzajów takich rachunków. Jednym z nich jest wspólne konto, które najczęściej przeznaczone jest dla par małżeńskich. Banki umożliwiają jednak założenie wspólnego konta dwóm osobom, które nie są związane ze sobą związkiem małżeńskim. Para narzeczeńska czy osoby żyjące w związkach partnerskich, mogą, podobnie z resztą jak małżeństwa, otworzyć wspólne konto w banku. Taki rachunek daje każdemu z partnerów swobodny dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Mogą oni niezależnie od siebie dokonywać przelewów czy zleceń stałych.

Banki umożliwiają otwarcie wspólnego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w wygodny sposób – w placówce bankowej, przez telefon czy Internet. Procedura otwarcia takiego rachunku jest w zasadzie zbieżna z procedurą zakładania każdego innego, standardowego konta bankowego. Konto wspólne powstaje nie tylko poprzez otwarcie takiego rachunku w banku. Jeśli do konta osobistego właściciel upoważni partnera na zasadach pełnomocnictwa, albo ustanowi do niego współwłaściciela, również powstanie dzięki temu wspólne konto bankowe.

Wspólne konto najczęściej ma na celu prowadzenie wspólnego, domowego budżetu. Para może na przykład ustalić, że pieniądze ze wspólnego konta przeznaczy wyłącznie na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Pytanie tylko, dlaczego klienci banków decydują się na otwarcie wspólnego konta, zamiast otworzyć konto osobiste w tradycyjnej formie? Odpowiedź jest prosta – otóż, wspólne konto niesie za sobą wiele profitów dla właścicieli, choć wiążą się z nim również pewne ograniczenia.

Profitem, jaki wynika z otwarcia i prowadzenia wspólnego konta bankowego jest to, że jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż prowadzenie kilku kont osobistych. Dzięki temu można ponosić tylko jedną opłatę za powadzenie konta, wydanie i użytkowanie kart czy przedłużanie linii kredytowej w koncie. Jeśli partnerzy zdecydują o tym, że będą przelewać swoje miesięczne wynagrodzenie na wspólne konto, będą generować wyższe wpływy na rachunek. Na ich podstawie bank będzie mógł udzielić im wyższej linii kredytowej czy innego rodzaju kredytu. Wspólne konto wpływa również na podwyższenie zdolności kredytowej pary.

Negatywną kwestią w zakresie zakładania i prowadzenia wspólnego konta bankowego jest niekiedy to, że małżeństwo lub para ponosi odpowiedzialność za wszystkie podejmowane decyzje kredytowe drugiej osoby. Wypłacając pieniądze ze wspólnego konta nie można zachować prywatności dokonywanych wydatków.