24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościDeutsche Bank poniżej oczekiwań

Deutsche Bank poniżej oczekiwań

Deutsche Bank poniżej oczekiwań Już na początku roku wyniki Deutsche Banku nie były tak dobre, jak się spodziewano. Po opublikowaniu danych z I kwartału okazało się, że w największym niemieckim banku spadają diametralnie zyski. Przede wszystkim taka sytuacja była spowodowana atakiem na Deutsche Bank ze strony producenta leków Actavis Group.
Niekorzystny I kwartał bieżącego roku jest kontynuowany również w kwietniu. Zyski Deutsche Banku wciąż maleją, a to wskazuje, że znalazł się on w trudnej sytuacji biznesowej. Opublikowanie i upowszechnienie takich informacji doprowadziło do spadku kursu akcji Deutsche Banku na giełdzie we Frankfurcie. W ciągu ostatnich 4 miesięcy 2012 roku walory banku wciąż sukcesywnie tracą na wartości. Akcje Deutsche Banku uplasowały się na czwartym miejscu od końca w indeksie Bloomberg Europe Banks and Financial Services. Łącznie, indeks ten liczy sobie 43 pozycje.
W porównaniu z tym samym okresem 2011 roku zysk netto dla banku spadł o 1/3, do poziomu 1,38 mld euro. Prognozowano, że Deutsche Bank zarobi jednak 1,56 mld euro. Na to wskazywały średnie szacunki analityków przepytywanych w tej kwestii przez agencję Bloomberg.
Jedynie zyski z bankowości inwestycyjnej Deutsche Banku zanotowały rzeczywisty wzrost, ale to głównie dzięki wyższej rentowności obrotu obligacjami. Warunki działania banku uległy pogorszeniu. Nie bez znaczenia jest to, że spadła gotowość inwestorów do inwestowania w ryzykowne narzędzia. Prywatni inwestorzy nie chcą ponosić zbędnego ryzyka, zwłaszcza, że pamiętają zeszłoroczne zamieszanie na rynku. Do tego, rynki finansowe jako takie pozostają bardzo ostrożne.
Optymistycznie do całej sprawy podchodzi dyrektor ds. finansowych w Deutsche Banku – Stefan Krause. Powiedział on, że spowolnienie w kwietniu miało miejsce, choć nie określa go mianem znaczącego. Deutsche Bank nie oszacował jeszcze wpływu ferii związanych z Wielkanocą na ogólne swoje przychody. Być może w tym tkwi problem.
Ośmiu analityków jeszcze przed ogłoszeniem wyników finansowych za kwiecień i I kwartał tego roku w Deutsche Banku, określiło, że jego zysk netto z działu inwestycyjnego przed opodatkowaniem wyniesie 1,64 mld euro. Tymczasem, w I kwartale wyniósł on 1,72 mld euro. Rok temu w tym samym czasie Deutsche Bank ogłaszał, że zarobił z działalności inwestycyjnej 2,29 mld euro, ale już w IV kwartale 2011 roku notował stratę rzędu 422 mln euro.

W innych, światowych bankach również nastąpił w I kwartale tego roku spadek zysku. Objął on między innymi Citigroup oraz Goldman Sachs.