24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościDesant banków na internetowy rynek wymiany walut

Desant banków na internetowy rynek wymiany walut

Desant banków na internetowy rynek wymiany walut Wymiana walut w chwili obecnej jest domeną kantorów tradycyjnych i kantorów internetowych. Jeśli już wymieniamy pieniądze w bankach, to raczej z konieczności, na przykład przy spłacie kredytu walutowego, zakładając, że nie mamy czasu ani chęci na zapłatę raty bezpośrednio w walucie obcej. Utarło się twierdzenie, że banki mają niekorzystne dla klientów kursy walutowe, więc lepiej przy wymianie waluty obcej korzystać z kantorów. Wraz z rozpowszechnieniem się Internetu zaczęły pojawiać się pierwsze kantory internetowe. Te dla klientów proponowały takie kursy wymiany walut, których nie dałoby się uzyskać w kantorach stacjonarnych. Czy dziś w ogóle możliwe jest konkurowanie z nimi przez banki? Wydaje się, że instytucje bankowe żywo interesują się rynkiem wymiany walut.

Drogą, którą mogą podążać banki przy walce rynkowej o klientów chcących wymieniać waluty, jest otwarcie własnych kantorów internetowych, w ramach systemów transakcyjnych online. W Polsce działa już co najmniej kilka dużych banków, posiadających swoje oddziały internetowe, albo wręcz cały bank jest bankiem internetowym. Przypuszczenia o otwieraniu własnych kantorów online mogą być całkiem słuszne, zwłaszcza, że już pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione. Pionierem w tej dziedzinie działalności bankowej w Internecie stał się Alior Bank. Sukcesywnie rozszerza on swoją działalność, starając się przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Teraz ogłosił, że już wkrótce swoją działalność rozpocznie jego kantor walutowy w Internecie. Oprócz tego, Alior Bank konkuruje z kantorami wymiany walut także i w inny sposób. Mianowicie, przy oddziałach Alior Banku funkcjonują mini kantory, w których można uzyskać atrakcyjną, korzystną względem tradycyjnych kantorów, ofertę.

Trudno już na tym etapie funkcjonowania kantoru Alior Banku w sieci powiedzieć, czy stanie się on przełomem na rynku wymiany walutowej, ale na pewno stanie się pierwszym powodem zmian w działaniach klientów banków. Klienci spłacający na przykład kredyty w walucie w Alior Banku szybciej skorzystają z jego własnego kantoru internetowego, niż będą szukać kantoru w sieci z lepszą ofertą. Własne, dodatkowe usługi banku są wygodne dla klientów, którzy posiadają w nim konto. Choć banki zarabiają na nich nie najlepiej, albo wcale, to i tak w ogólnym rozrachunku jest to korzystna dla nich opcja, bowiem klient zadowolony z obsługi, jaką zaoferuje mu bank, szybciej skorzysta z konkretnych produktów – kredytowych, ubezpieczeniowych, czy depozytowych, dając tym samym zarobić swojemu bankowi.