19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCzytniki kart płatniczych w smartfonach

Czytniki kart płatniczych w smartfonach

Czytniki kart płatniczych w smartfonachJeszcze 10-15 lat temu mało który Polak dokonywał na co dzień transakcji kartą płatniczą. Karty wydawane do kont bankowych były w przeważającej ilości przypadków wykorzystywane do wypłaty pieniędzy z bankomatów lub w oddziale. Dziś płatności za pomocą karty są codziennością. Płacimy w ten sposób za ubrania, za produkty spożywcze, czy nawet za wycieczki turystyczne i samochody w salonach dealerskich. Wciąż jednak nie ma zwykle możliwości zapłacenia w formie bezgotówkowej za przysłowiową pietruszkę.

W małych osiedlowych sklepikach i warzywniakach mało, który sprzedawca posiada terminal obsługujący karty płatnicze. Organizacje wydające karty, w tym Visa, dążą usilnie do tego, aby w dużej mierze wykluczyć obrót gotówkowy, także i w Polsce. Być może już niedługo zapłata za warzywa i owoce w sklepiku pod blokiem będzie mogła zostać dokonana przy użyciu plastikowej karty. Jak to możliwe?

Otóż, agenci rozliczeniowi działający na terenie Polski wprowadzają innowacyjne rozwiązanie. Dzięki niemu smartfon zostanie wyposażony w funkcjonalny czytnik kart płatniczych. Taki gadżet pozwoli małym sklepikarzom na przyjmowanie płatności kartą, bez potrzeby instalowania w swoich punktach handlowych drogich terminali Będą mogli oni wykorzystać swój nowy telefon do akceptowania płatności kartą.

Visa Europe w Polsce chce dążyć do rozpowszechnienia na szeroką skalę wykorzystywania kart płatniczych. Telefon służący jako terminal ma w tym pomóc, choć wszystko to znajduje się jeszcze w fazie testów. Banki są merytorycznie i technicznie przygotowane na to, aby wdrożyć u siebie płatności mobilne. Czas pokaże, czy rzeczywiście będzie to miało miejsce w takim kształcie, jak pokazuje to Visa Europe. Smartfony w roli czytników kart płatniczych na razie mają obsługiwać wyłącznie płatności zbliżeniowe. W Polsce, 26 banków zajmuje się wydawaniem klientom kart zbliżeniowych Visa do rachunków osobistych.

Patrząc na sieć terminali w Polsce można powiedzieć, że rozwija się ona bardzo szybko, a prognozy pokazują, że sieć akceptacji kart w Polsce do 2015 roku podwoi się. Dziś działa u nas 280 tysięcy terminali, z czego jedna czwarta to terminale zbliżeniowe. Visa szacuje, że w 2020 roku połowa wszystkich realizowanych kartą płatności będzie dokonywana z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.