27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

Czym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

karta-kredytowaOferowane przez banki karty płatnicze, mimo że wyglądają podobnie, działają na różnych zasadach. Karta debetowa różni się od karty kredytowej wieloma aspektami. Sprawdź, na czym polegają kluczowe rozbieżności.

Karta debetowa – karta dołączana do rachunku bankowego

Karta debetowa to nic innego jak karta płatnicza dołączana do rachunku bankowego. Pozwala na wypłatę środków zgromadzonych na koncie z bankomatów oraz umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych (w zależności od rodzaju karty debetowej, możliwe są również płatności internetowe).

Korzystanie z niej zawsze oznacza dokonywanie płatności środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. Jeśli saldo wynosi 0 zł, wówczas wszelkie transakcje będą odrzucane. Wyjątek stanowi karta debetowa z uruchomionym debetem, dzięki czemu można korzystać ze środków poniżej poziomu 0 zł – zgodnie z ustalonym limitem.

Karta kredytowa – karta pozwalająca dysponować środkami pożyczonymi przez bank

Karta kredytowa nie jest powiązana z rachunkiem osobistym – by ją otrzymać, należy złożyć wniosek w banku. Stanowi formę kredytu bezgotówkowego, pozwalając na dokonywanie transakcji w placówkach handlowych i usługowych, a także transakcji internetowych. Istnieje także możliwość wypłaty środków z bankomatu, jednak taka transakcja jest zawsze oprocentowana.

Karta kredytowa a debetowa – najważniejsze różnice

Różnice między kartą debetową a kartą kredytową dotyczą wielu aspektów. Poniżej najważniejsze kwestie.

  • Opłata za wydanie karty

Karta debetowa wydawana jest najczęściej za darmo. W przypadku karty kredytowej należy ponieść dodatkowy koszt.

  • Miesięczna opłata za korzystanie z karty

Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa, mogą być obciążone kosztami z tytułu korzystania z niej.

Jednak w większości przypadków opłatę za kartę debetową można znieść, jeśli klient w ciągu miesiąca dokona transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę.   

  • Możliwość dysponowania środkami finansowymi

W przypadku karty debetowej klient może dysponować wyłącznie własnymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Karta kredytowa daje dostęp do dodatkowych środków w ramach kredytu objętego okresem bezodsetkowym.

  • Opłata za wypłatę środków z bankomatu

Karta debetowa pozwala wypłacić pieniądze z bankomatu bez narażania się na wysokie koszty (zwykle są darmowe, jeśli bankomat należy do banku lub partnerskiej sieci). Wypłata gotówki z karty kredytowej to nie tylko prowizja, ale również odsetki liczone nawet od 1 dnia cyklu rozliczeniowego.

  • Badanie zdolności kredytowej

Bank weryfikuje zdolność kredytową wyłącznie przy wnioskowaniu o kartę kredytową. Karta debetowa wydawana jest każdemu podczas otwierania rachunku – bez analizy sytuacji finansowej klienta.