19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCzym charakteryzują się lokaty mobilne?

Czym charakteryzują się lokaty mobilne?

lokata_mobilna_RBCoraz więcej z nas korzysta ze smartfonów – umożliwiają one nie tylko swobodne przeglądanie Internetu, ale również dokonywanie zakupów, wykonywanie transakcji pieniężnych oraz zarządzanie naszymi finansami z dowolnego miejsca na świecie – o ile tylko posiadamy swobodny dostęp do Internetu.
Finansowość mobilna w każdym dniem oferuje nam nowe możliwości, jak chociażby korzystne oferty czy też nagrody za korzystanie z mobilnych stron bankowych. Kolejnym, naturalnym krokiem było więc stworzeniem możliwości lokaty mobilnej. Rozwiązanie to przyjęło już kilka banków, a użytkownicy coraz chętniej decydują się na to rozwiązanie. Czy jest lokata mobilna? Czy jest popularna? Jak z niej korzystać?
Lokata mobilna to stosunkowo nowy produkt, umożliwiający składanie środków finansowych przy pomocy telefonu komórkowego z odpowiednimi funkcjami. Szacuje się, iż obecnie ok 15-18% użytkowników lokat właśnie w ten sposób (lub poprzez urządzenia stacjonarne z dostępem do sieci) pragnie stworzyć własną lokatę Wyróżniamy również depozyt internetowy. Lokaty mobilne zakładać można wyłącznie przy pomocy telefonu komórkowego – konieczna jest odpowiednia aplikacja, zainstalowana wcześniej w smartfonie. Przykładem na to mogą być lokaty mobilne w Raiffeisen Polbank, które zakładane są przy pomocy aplikacji Mobilny Bank.
Banki posiadają oferty dla użytkowników systemów Android, iOS oraz Windows Phone. Lokaty tego typu nie są możliwe do założenia poprzez wizytę w placówce. Lokaty tego typu są jednak ograniczone pewnymi zasadami – przede wszystkim zakładać je mogą wyłącznie klienci posiadający konta osobiste w danym banku. Ograniczeniem jest również stosunkowo niewielka kwota maksymalna, którą można wpłacić – najczęściej jest to ok. 20 tys zł. – niewiele banków podnosi tę granicę.
Klasycznie, jak każda lokata, również ten rodzaj tworzenia oszczędności posiada swoje oprocentowanie – jego wysokość zależy wyłącznie od decyzji konkretnego banku. Użytkownicy jak i sami przedstawiciele banków podkreślają jednak, iż jest ono znacznie korzystniejsze niż w przypadku klasycznych lokat. Skąd taka różnica? Z pewnością jest to doskonały sposób na reklamowanie usług mobilnych, które za jakiś czas staną się powszechne dla każdego. Co również ważne – instalując dedykowaną aplikację klient ma możliwość zapoznania się z jej innymi funkcjami – to daje nadzieję, iż będzie on wykorzystywał ten rodzaj bankowości również na inne sposoby.
Lokaty mobilne są wybierane najczęściej przez osoby młode, w wieku 25-35 lat. Są one doskonale obznajomione z możliwościami, jakie daje nowoczesna technologia oraz możliwość wykorzystywania aplikacji mobilnych. Tego rodzaju rozwiązanie jest dla nich idealne, gdyż ze względu na aktywny tryb życia oraz brak czasu na wizyty w banku mogą kontrolować swoje lokaty poprzez telefon.
Oferowane aplikacje lokat mobilnych są skonstruowane w taki sposób, aby ich użytkowanie było proste i intuicyjne. Zazwyczaj aplikacje te nie dają wiele możliwości wyboru – prosty design oraz odpowiednie dopasowanie komend sprawia, iż ich wykorzystanie nie nastręcza większych problemów.
Lokaty mobilne, ze względu na możliwość sprawdzania ich i kontrolowania przez telefon są praktycznie cały czas “pod ręką”. Każdy posiadacz tego urządzenia może więc być stale informowany przez bank o aktualnych promocjach oraz rabatach. Posiadacze telefonów są więc idealnymi klientami dla banków. Dodatkowo spece od rozwiązań informatycznych zakładają, iż płatność poprzez telefon za jakiś czas wyeliminuje płatności kartami płatniczymi.
Niezwykle istotnym aspektem jest również to, iż lokata mobilna oraz bankowość mobilna to sposób na odciążenie pracowników placówek. Kiedy klient wykorzystuje tego rodzaju rozwiązania jedyną pomocą, której może potrzebować to infolinia.
Dzięki lokatom mobilnym klient w każdej chwili może skontrolować stan swojej lokaty, bez względu na to, gdzie się znajduje – konieczny jest jedynie dostęp do internetu. Osoby korzystające z lokat mobilnych podkreślają łatwość obsługi oraz możliwość kontrolowania stanu konta – to niezwykle ważne, szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy osobami często podróżującymi.