14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy zły wpis w BIK-u uniemożliwi zaciągnięcie kredytu?

Czy zły wpis w BIK-u uniemożliwi zaciągnięcie kredytu?

czy_wpis_w_BIK_uniemozliwia_kredytPodczas udzielania kredytów banki analizują zdolność i wiarygodność kredytową swoich klientów, oceniając, czy będą oni rzetelnymi kredytobiorcami i czy uzyskiwane przez nich miesięczne dochody pozwolą na swobodną spłatę zobowiązań. Jednym z obowiązkowych punktów procesu kredytowego realizowanego przez bank w odniesieniu do klientów wnioskujących o kredyt, jest sprawdzenie historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.

BIK prowadzi rejestr osób zaciągających kredyty i pożyczki. W jego bazach znajdują się nie tylko negatywne wpisy, ale i wpisy pozytywne, które ułatwiają zaciąganie zobowiązań kredytowych klientom. Negatywne rekordy w BIK informują bank, że dany klient miał problemy ze spłatą zobowiązania w przeszłości, albo nadal spłaca kredyt w innym banku, spłacając raty nieregularnie. Taki klient jest ryzykowny dla banku i najczęściej negatywna historia kredytowania w BIK powoduje, że bank odmówi udzielenia kredytu wnioskującemu o niego klientowi.

Tylko niektóre banki chcą podjąć się współpracy z trudnym klientem, który według BIK jest niesolidnym dłużnikiem. Jeśli kredytobiorca ubiega się o uzyskanie kredytu krótkoterminowego w niskiej wartości, np. kredytu gotówkowego, jego negatywny wpis w BIK może nie być przeszkodą w jego otrzymaniu. Wyższe ryzyko podjęte przez bank w takim przypadku jest niwelowane poprzez wyższe oprocentowanie zobowiązania. Taki klient nie może jednak liczyć na preferencyjne zasady udzielenia i spłaty zobowiązania kredytowego.

Zwykle dobra historia kredytowa jest niezbędnym elementem, którym musi się legitymować klient chcący uzyskać wieloletni kredyt hipoteczny opiewający na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Bank musi mieć pewność, że kredyt ten zostanie spłacony wraz z odsetkami i nie stanie się w przyszłości tzw. kredytem straconym.

Jeśli przewinienie kredytobiorcy jest niewielkie, na przykład spóźnił się on kilka razy ze spłatą raty kredytowej, ale ostatecznie spłacił zobowiązanie, wówczas banki bardziej liberalnie mogą podejść do takiej historii kredytowania. Każdy klient w banku ubiegający się o uzyskanie kredytu hipotecznego jest rozpatrywany indywidualnie. Zaległości klienta na niewielkie kwoty, o krótkim terminie spłaty, nie zawsze będą powodować odrzucenie aplikacji kredytobiorcy.

Zaległości opiewające na kwoty 50 zł czy mniej, na 30 dni, są negatywnym wpisem w BIK, ale raczej nie staną się bezwzględną przeszkodą w udzielaniu kredytów hipotecznych zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości i innymi ubezpieczeniami. Największe znaczenie dla banku mają opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych powstałe w ciągu ostatniego roku, czy dwóch. Dane o spóźnieniach w spłacie kredytu powyżej 60 dni są przechowywane w bazach BIK przez 5 kolejnych lat.