24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy złoto to nadal dobra inwestycja?

Czy złoto to nadal dobra inwestycja?

czy_inwestycje_w_zloto_sa_oplacalneZdaniem większości ekonomistów złoto nigdy nie traci na wartości i jest najlepszą formą lokowania kapitału, ale jedynie w długoterminowym charakterze. Jeśli zamierzamy zainwestować posiadane środki finansowe na miesiąc, albo na pół roku w złoty kruszec, to niewykluczone, że na całej inwestycji stracimy, zamiast wypracować zyski. Złoto należy traktować jako lokatę na dłuższy czas. Jeśli obawiamy się, że w czasie realizacji takiej inwestycji nagle będziemy potrzebowali pieniędzy, najlepiej, abyśmy zainwestowali w mniejsze złote sztabki, które łatwiej spieniężyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W chwili obecnej złoto zaczyna mocno tracić na wartości, a to za sprawą między innymi problemów Cypru. Inwestorzy wpadli w panikę po tym, jak coraz bardziej prawdopodobna staje się perspektywa realizacji planu ratunkowego dla cypryjskiej gospodarki, polegająca na wyprzedaży rezerw złota należących do tego państwa. Rezerwy cypryjskiego banku centralnego szacowane są na 13,9 ton. Z jego sprzedaży państwo powinno uzyskać około 400 mln euro. Nie jest to zawrotna kwota, zwłaszcza na tle światowych zasobów złota, aczkolwiek doprowadzenie do realizacji takiego pomysłu może spowodować, że również i inne kraje mające problemy finansowe w Europie, zdecydują się na podobne posunięcie. To oznaczałoby wyprzedawanie rezerw złota ze skarbców Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch i Irlandii. Jeśli doszłoby do tego, na rynku podaż złota wzrosłaby w jednym momencie, co obniżyłoby zdecydowanie ceny złotego kruszcu. Tym bardziej, że w ostatnim czasie popyt na złoto stabilizuje się, a nawet – zdaniem ekonomistów, lekko spada.

Wpływ na notowania złotego kruszcu mają wyniki giełd światowych. Jeśli na giełdach sytuacja się stabilizuje, albo poprawia, a z taką sytuacją mamy do czynienia w chwili obecnej, to wówczas złoto tanieje. W USA nowojorska giełda wciąż pobija kolejne rekordy. Skoro inwestycje giełdowe przynoszą zyski, sami inwestorzy odwracają się od złota. W szlachetny metal inwestowali wyłącznie w okresie bessy giełdowej, „uciekając” z kapitałem w złoto, które stanowi bezpieczną przystań inwestycyjną na trudne czasy w gospodarce globalnej.

W piątek 12 kwietnia 2013 roku na światowych giełdach nastąpiła największa przecena złota od przeszło dwóch lat. Wycena złota spadła z 1520 dolarów za uncję, czyli z nieprzekraczalnego od 1,5 roku poziomu, do 1481 dolarów za uncję. Ostatni raz taką cenę złota obserwowano w połowie 2011 roku. Należałoby się zastanowić więc, czy w najbliższym czasie złoto nadal będzie traciło na wartości?