19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCzy warto założyć konto dla seniora?

Czy warto założyć konto dla seniora?

Czy warto założyć konto dla seniora?77 proc. dorosłych Polaków posiada rachunek osobisty- wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy PBS. Liczba otwartych kont bankowych w drugim kwartale 2012 roku wyniosła blisko 26 mln.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, iż co dziesiąty młody człowiek w wieku 15-17 lat już posiada rachunek osobisty. Część osób w wieku 25-39 lat ma więcej niż jedno konto bankowe. Najniższy stopień ubankowienia charakteryzuje najstarsze pokolenie. Badania przeprowadzone przez Starcom/ ARC Rynek i Opinia wskazują, iż co czwarty senior nie posiada rachunku osobistego. Prawie połowa emerytów i rencistów (46 proc.) odbiera świadczenia z rąk listonosza.

Jak nakłonić seniorów do korzystania z usług banku? Banki wychodząc na przeciw potrzebom klientów, przygotowują specjalną ofertę skierowaną do nestorów. Ale czy aby na pewno “konto dla seniora” to dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się bliżej ofercie wybranych banków.

Getin Bank nakłania osoby po 55. roku życia do założenia Konta Słonecznego. Założenie i prowadzenie konta, przy miesięcznych wpływach 500 PLN lub comiesięczne dokonanie operacji rozliczeniowych kartą płatniczą na kwotę 300 PLN, jest bezpłatne. Konto Słoneczne pozwala także na dokonywanie bezpłatnych przelewów internetowych, darmowych wpłat i wypłat gotówki w placówkach banku, a także nieodpłatne korzystanie z bankomatów sieci Euronet na terenie całego kraju. Posiadacze konta mogą liczyć na dodatkowy bonus – specjalną kartę debetową, dzięki której otrzymają zwrot 5 proc. wartości zakupów opłaconych tą kartą na terenie całego kraju. (do 25 PLN miesięcznie). Istnieje możliwość uruchomienia linii kredytowej w wysokości 500 PLN.

Konto osobiste db Koneser to rachunek oferowany przez Deutsche Bank. Konto dedykowane jest osobom, które ukończyły 50. rok życia. Bank pobiera opłatę za otwarcie oraz prowadzenie rachunku w wysokości 3 PLN miesięcznie, w zamian, nie określa minimalnej kwoty jak powinna co miesiąc zasilać konto. Deutsche Bank gwarantuje bezpłatną wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz darmowe wpłaty i wypłaty środków w placówkach banku. Za darmo otrzymamy kartę płatniczą Visa Electron oraz jej ubezpieczenie. Rachunek, jak na konto osobiste, jest całkiem przyzwoicie oprocentowany – 2 proc. Deutsche Bank posiadaczom konta Koneser, oferuje bezpłatny pakiet assistance – w zakresie pomocy domowej i opieki medycznej.

Osoby starsze, które przyzwyczajone są do dokonywania opłat za pośrednictwem Poczty Polskiej, za atrakcyjną uznają pewnie ofertę Banku Pocztowego i prowadzone przez bank, Konto Pocztowe Nestor. Użytkownicy rachunku nie zapłacą za wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku, dokonane na Poczcie bądź w oddziałach banku. Bezpłatne są również przelewy zlecone w placówce Banku lub na Poczcie. Bezprowizyjne dla użytkowników konta są także przelewy realizowane za pośrednictwem Pocztowy24. Posiadacze Konta Pocztowego Nestor mogą uzyskać limit kredytowy w wysokości 500 PLN. Bank pobiera miesięczną opłatę – 4 PLN za użytkowanie karty płatniczej. W ramach darmowej obsługi, klientom przysługują dwie nieodpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na terenie kraju, z każdą kolejną pobierana będzie prowizja.

Czy warto otwierać rachunek dedykowany seniorom? Niekoniecznie. Zanim podejmiemy decyzję o założenie konta w konkretnym banku, warto zastanowić się z jakich usług będziemy korzystać najczęściej – czy będą to wypłaty gotówki z bankomatu, a może wolimy podejmować pieniądze w placówce banku bądź na poczcie. Kiedy już dokonamy już uszeregujemy nasze preferencje może okazać się, że zamiast rachunku dedykowanego seniorom, lepiej zdecydować się na tradycyjne konto osobiste, które niejednokrotnie oferuje korzystniejsze warunki prowadzenia. Dlaczego?

Emeryci to niekoniecznie grupa odbiorców, o którą banki są w stanie zaciekle walczyć. Seniorzy są raczej zachowawczy, jeżeli chodzi o korzystanie z usług bankowych. Niechętnie sięgają po kredyty, jeśli już decydują się na skorzystanie z innego produktu niż rachunek osobisty, to jest to w 40 proc. przypadków lokata, w 43 proc. polisa ubezpieczeniowa. Nie dziwi zatem, ze banki swoje wysiłki i ofertę przygotowują i kierują głównie do osób młodych.