24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy warto ubezpieczyć mieszkanie w banku?

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w banku?

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w banku?Zaciągając kredyt hipoteczny wielu kredytobiorców decyduje się jednocześnie na wykupienie w banku polisy ubezpieczenia mieszkania. Bardzo często jest on a wymagana jako dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu przez bank. Jeśli mieszkanie ulegnie z jakiegoś powodu zniszczenia, bank uzyska odszkodowanie od ubezpieczalni za swoje straty, w czasie trwania okresu kredytowania.
Opcja zakupu ubezpieczenia mieszkania razem z kredytem hipotecznym jest wygodna dla samego klienta. Nie musi on spotykać się z Towarzystwem ubezpieczeniowym, szukać odpowiedniej dla siebie polisy mieszkaniowej, tylko razem z umową kredytową, niejako przy okazji, podpisuje umowę ubezpieczeniową. Nie ulega wątpliwości, że z perspektywy klienta jest to oszczędność czasu i wysiłku. Niemniej jednak należy zastanowić się, czy rzeczywiście bank, w którym zaciągamy nasz kredyt mieszkaniowy, dysponuje najtańszą i najbardziej atrakcyjną ofertą ubezpieczenia mieszkania. Więcej niż prawdopodobne jest to, że w innym Towarzystwie ubezpieczeniowym zapłacimy o wiele mniejszą składkę ubezpieczeniową.
Oczywiście, polisa ubezpieczenia mieszkania, jaką musimy wykupić przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego, musi mieć warunki zgodne z wymogami banku. Nie możemy więc wybrać jakiejkolwiek polisy mieszkaniowej, bowiem bank może jej nie zaakceptować jako zabezpieczenie spłaty kredytu. Ubezpieczenie mieszkania powinno chronić je przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi, zaś suma ubezpieczeniowa musi być co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu hipotecznego. Nie są to wysokie wymagania i można w zasadzie w większości ubezpieczalni kupić taką standardową ofertę ubezpieczenia swojego majątku.
Jeśli kredytobiorca nie ma czasu i ochoty na szukanie najlepszego ubezpieczenia mieszkania wśród ubezpieczalni na rynku, na pewno skorzysta z oferty zaproponowanej przez bank. Może być ona jednak droższa od przeciętnej oferty ubezpieczeniowej na rynku. Cena polisy na wolnym rynku może być ponad dwukrotnie niższa za takie samo mieszkanie, niż składka na ubezpieczenie mieszkaniowe płacone w banku. Różne banki mogą oferować polisy ubezpieczenia mieszkania w różnej cenie. Jeśli bank wynegocjował z Towarzystwem ubezpieczeniowym atrakcyjną, tanią ofertę, będzie to z korzyścią dla kredytobiorcy. Być może w przyszłości kupowanie polisy ubezpieczenia mienia w banku będzie tańsze, jako że jest to grupowe ubezpieczenie klientów i bank mógłby przy nim zaproponować niższe ceny polis.