23.8 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy PKO BP może stracić swoją pozycję?

Czy PKO BP może stracić swoją pozycję?

Czy PKO BP może stracić swoją pozycję? PKO BP od lat pozostaje największym bankiem w Polsce, choć jego pozycja nie jest tak stabilna w chwili obecnej, jak jeszcze kilka lat temu. Nie ulega wątpliwości, że pod względem posiadanych aktywów do dyspozycji PKO BP zajmuje pierwsze miejsce w rankingu polskich banków, z wynikiem 190 mld zł. Drugi w zestawieniu jest Bank Pekao z aktywami na poziomie 147 mld zł. Pomiędzy tymi dwiema instytucjami bankowymi od lat toczona jest rywalizacja o palmę pierwszeństwa wśród banków w Polsce.
Pekao SA mogło stać się największym bankiem w Polsce jeszcze kilka lat temu, kiedy to jego właściciel UniCredit z Włoch zdecydował się na fuzję z niemiecki HVB, właścicielem BPH. W tym czasie BPH zajmowało czwarte miejsce na polskim rynku, a Pekao drugie. Połączenie giganów bankowości w Polsce mogło stanowić realne zagrożenie dla PKO BP, tak się jednak nie stało, a na przeszkodzie stanął przede wszystkim nadzór bankowy. Zablokował on możliwość przejęcia całego BPH przez Pekao, skutkiem czego bank trzeba było w pewien sposób podzielić. Odbiło się to na jego pozycji rynkowej, a Pekao nie udało się zagrozić pozycji lidera PKO BP. Na domiar złego, zmiany na najwyższych szczeblach władzy w UniCredit oraz w Pekao spowodowały, że dynamiczny rozwój banku nagle został zahamowany. Do tego wszystkiego negatywnie przyczyniło się ograniczenie akcji kredytowej banku względem firm w czasie kryzysu ekonomicznego w latach 2007-2008.
Tymczasem, bank PKO BP wciąż rosną w siłę, oddalając się coraz bardziej od rywali. Pod rządami energicznego prezesa, Zbigniewa Jagiełły, zaczął udzielać więcej kredytów. Pomimo kryzysu finansowego, nie ograniczył akcji kredytowej, przez co stał się największym kredytodawcą w Polsce z niezagrożoną pozycją. Inna kwestia, że dzisiaj około 8% kredytów nie jest spłacanych w terminie w PKO BP, co nie jest najlepsze dla jego kondycji finansowej.
W 2011 roku bank PKO BP wypracował rekordowo wysoki zysk na poziomie 3,8 mld zł netto, podczas gdy drugi w rankingu banków w Polsce Pekao SA miał zysk netto na poziomie 2,9 mld zł. W tym samym roku w Pekao SA nastąpił przyrost kredytów o 11,5 mld zł, a w PKO BP o 12 mld zł. PKO BP utrzymuje więcej depozytów. W roku ubiegłym pod tym względem portfel PKO BP wzrósł o 13,5 mld zł, a w Pekao o 11 mld zł. Jeśli Pekao nadal będzie rozwijało się w takim tempie, jak dotychczas, a PKO BP zwolni tempa, już wkrótce możemy obserwować rewolucyjne zmiany na najwyższych miejscach rankingów banków w Polsce.