23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCzy na lokacie bankowej można stracić?

Czy na lokacie bankowej można stracić?

Czy na lokacie bankowej można stracić?Okazuje się, że na bezpiecznej, na pozór, lokacie bankowej można stracić. Jak wykazały analizy przeprowadzone przez specjalistów Open Finance, ponad połowa rocznych depozytów, założonych w lipcu zeszłego roku , przyniosła straty. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji, wzrostu cen żywności oraz usług, a także zmian w prawie podatkowym.

Przeciętna realna rentowność 12-miesięcznych depozytów, których termin upłynął w lipcu br., wyniosła minus 0,08 proc. To i tak niezły wynik, biorąc pod uwagę, że w czerwcu inwestorzy stracili, aż 0,36 proc. Choć odnotowano poprawę, wyniki i prognozy nie są zadowalające. Okazuje się, bowiem, że już od półtora roku bankowe depozyty nie chronią naszych oszczędności.

Przy średnim oprocentowaniu 12-miesięcznych lokat rzędu 4,4 proc. przy 4 proc. inflacji ciężko liczyć na zysk. Aby obliczyć realny zysk z depozytu, należy uwzględnić także wzrost ocen towarów i usług konsumpcyjnych. W znacznym stopniu na spadek rentowności lokat w 2012 roku wpłynęły zmiany w naliczaniu 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. Uszczelnienie ustawy spowodowało likwidację tzw. lokat antybelkowych z dzienną kapitalizacją odsetek.

Przeanalizowana przez Open Finance oferta 33 banków, wykazała, że w okresie od lipca 2011 do lipca 2012, najwięcej na rocznych depozytach zarobili klienci Idea Banku (1,78 proc.), Getin Banku(1,22 proc.) oraz FM Banku (1,15 proc.). Najwięcej stracili deponujący oszczędności w Banku Pekao, BGŻ oraz BGK – odpowiednio realna stopa zwrotu z inwestycji wyniosła: -1,74 proc., -0,96 proc.

Prognoza na przyszłość zdaje się jednak być optymistyczna. Z kalkulacji Narodowego Banku Polskiego wynika, bowiem że dynamika wzrostu cen towarów i usług w przyszłym roku powinna wyhamować. Dla osób, które zdecydują się w sierpniu br. na roczny depozyt, w sierpniu 2013 roku mogą liczyć na średni realny zysk z inwestycji w wysokości 1,65 proc.