31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy można zaciągnąć kredyt na pół miliona złotych?

Czy można zaciągnąć kredyt na pół miliona złotych?

http://www.dreamstime.com/-image1687934Posiadanie zdolności kredytowej jest konieczne dla uzyskania przez klienta pozytywnej decyzji kredytowej Niskie zarobki i niepewna sytuacja związana z utrzymaniem stanowiska w zakładzie pracy sprawiają, że bank raczej nie zdecyduje się podjąć ryzyka udzielenia takiemu klientowi wysokiego kredytu. Niemniej jednak, w wielu polskich bankach można zaciągnąć kredyt nawet na 500 tys. zł.

To ogromne zobowiązanie, które przyznawane jest wyłącznie klientom z krystalicznie czystą historią kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Dodatkowo, muszą oni posiadać bardzo wysokie zarobki i nie mieć obciążeń comiesięcznych wynikających z wcześniej zaciągniętych i niespłaconych dotychczas kredytów, pożyczek, linii kredytowych czy kart kredytowych.

Wnioskując o 500 tys. zł kredytu trzeba ustanowić solidne zabezpieczenie jego spłaty. Najczęściej jest nim hipoteka obciążająca kredytowaną nieruchomość. Tak wysokie kredyty hipoteczne z reguły zaciągają osoby noszące się z zamiarem wybudowania domu na działce budowlanej, albo z zakupem domu w granicach miasta, lub luksusowego apartamentu. Pół miliona złotych kredytu to ogromne obciążenie finansowe po stronie kredytobiorcy. Jeśli nie jest on wiarygodnym klientem dla banku, nie posiada wystarczająco wysokiego wkładu własnego na zrealizowanie inwestycji, jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek polski bank wydał pozytywną decyzję kredytową na taki kredyt.

Z resztą, z perspektywy samych kredytobiorców zaciągnie zobowiązań opiewających na pół miliona złotych, w dzisiejszych czasach, kiedy trudno jest mówić o stabilności zatrudnienia czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej, nie jest do końca racjonalnym działaniem. Kredytobiorca chcący wnioskować o taki kredyt powinien przeanalizować, czy rzeczywiście będzie w stanie go spłacić.

Banki udzielając kredytów hipotecznych na pół miliona złotych polegają na nadmiernie wysokiej ocenie zdolności kredytowej klientów, która często nie ma pokrycia w rzeczywistości. Nawet kilka tysięcy złotych zarobków i 20% wkład własny pozwoli w wielu bankach w Polsce zaciągnąć nawet wyższy kredyt, niż wskazane pół miliona złotych. Można uznać, że banki optymistycznie oceniają zdolność kredytową klientów. Jeśli kredytobiorca wnioskujący o bardzo wysoki kredyt hipoteczny ma stałą umowę o pracę, szybko uzyska kredyt. Analitycy bankowi zapominają chyba przy tym, że zakład pracy szybko może pozbyć się swojego pracownika, zwłaszcza w dzisiejszych realiach, kiedy w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym.

W ostatecznym rozrachunku 500 tys. zł kredytu hipotecznego może pogrążyć pod względem finansowym kredytobiorców, jeśli stracą oni pracę albo będą mieli wysokie, nieprzewidziane wcześniej wydatki, np. wynikające z choroby członka rodziny. Rata tak wysokiego kredytu niejednokrotnie pochłonie połowę zarobków kredytobiorców. Druga połowa może się okazać niewystarczająca dla opłacenia rachunków za media, czynszu za mieszkanie oraz dla opłacenia wydatków konsumpcyjnych.