22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy kredyt w karcie to dobre rozwiązanie?

Czy kredyt w karcie to dobre rozwiązanie?

Czy kredyt w karcie to dobre rozwiązanie? Tak, jeśli klient potrafi z niego w sposób racjonalny korzystać. Wiele klientów korzysta z kart kredytowych, choć nie byłoby skłonnych zaciągnąć kredyt oprocentowany w normalny sposób. Jeśli klient banku jest zdyscyplinowany, za kredyt na karcie kredytowej nie zapłaci niemalże nic. Jego jedyną opłatą będzie prowizja pobierana przez bank za użytkowanie karty, ale nie jest ona wygórowana.
Karty kredytowe umożliwiają korzystanie z pieniędzy banku do wyznaczonego uprzednio limitu. Dowiedziono już, że osoby posługujące się podczas dokonywania zakupów i płacenia za różnorodne usługi, są w stanie wydać więcej, niż te które płacą gotówką lub kartą płatniczą wydaną do konta osobistego. Na tym zależy samym bankom. Im więcej klient wydaje za pośrednictwem karty kredytowej, tym więcej instytucja bankowa zarabia, jako że wpływają na jej konto prowizje od sklepów za transakcje dokonane kartą. Oprócz tego, banki zarabiają na opłatach za przekroczenie limitu przez klienta korzystającego z karty kredytowej oraz na osobach, które zapominają spłacić zadłużenie na karcie w tzw. okresie bezodsetkowym. Każdy dzień spóźnienia ze spłatą karty generuje naprawdę bardzo wysokie odsetki – rzędu nawet 20% w skali roku.
Jeśli jednak klient wie, w jaki sposób najkorzystniej ze swojego punktu widzenia korzystać z karty, może cieszyć się darmowym kredytem od banku i nie spłacać ani złotówki odsetek. Musi jedynie dostosować się do kilku reguł korzystania z karty kredytowej. Po pierwsze, kartą kredytową należy płacić wyłącznie za zakupy, nie zaś wypłacać z niej gotówki z bankomatu, ponieważ za taką transakcję bank pobierze dosyć wysoką opłatę. Po drugie, konieczne jest spłacenie kredytu w karcie w okresie bezodsetkowym, trwającym przez cały miesiąc korzystania z karty oraz około 24 dni po otrzymaniu wykazu operacji dokonanych za pośrednictwem karty. Aby nie zapomnieć o konieczności spłaty swojego zadłużenia do banku, warto ustanowić sobie polecenie spłaty karty w banku. Dzięki temu, jeśli tylko na naszym koncie bankowym będą się znajdowały jakiekolwiek, wystarczające środki finansowe, wykorzystany przez nas limit w karcie kredytowej zostanie spłacony automatycznie.
Można powiedzieć, że karta kredytowa to najprostszy ze sposobów uzyskania z banku kredytu na dowolny cel, zwykle konsumpcyjny. Stosując się do zasad jej spłaty i korzystania z karty klient może cieszyć się w pełni darmowym kredytem. Musi jedynie pamiętać o spłacie zadłużenia w okresie bezodsetkowym, o nie przekraczaniu limitu kredytowego na karcie oraz o tym, aby nie wypłacać z karty gotówki z bankomatu.