16.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy dobre konto może być tanie?

Czy dobre konto może być tanie?

czy_tanie_konto_moze_byc_dobreKonsumenci kierują się w podejmowaniu decyzji zakupowych najczęściej ceną danego produktu i usługi, choć i dobra jakość jest dla nich kluczowa. Czy można połączyć ze sobą taniość i przyzwoitą jakość? Czy to co dobre może być jednocześnie tanie?

W wielu przypadkach takie połączenie rzeczywiście nie ma racji bytu. Niemniej jednak, czy w przypadku banków i ich oferty depozytowej na współczesnym rynku bankowym znajdziemy konta osobiste tanie, albo bezpłatne, zapewniające klientowi wiele funkcjonalności przydatnych na co dzień?

Na rynku bankowym dotychczas normą było oferowanie przez banki darmowych kont osobistych. Klient przy zachowaniu odpowiednich warunków mógł nawet zarabiać na posiadaniu konta bankowego, na przykład dokonując płatności bezgotówkowych przy użyciu wydanej do niego karty płatniczej. Dziś coraz więcej banków wprowadza opłaty za rachunek osobisty lub kartę debetową, z uwagi na fakt, że będzie mniej zarabiać na tzw. opłatach interchange opłacanych przez sklepy akceptujące płatności bezgotówkowe przy użyciu kart płatniczych.

Można uniknąć opłacania takich opłat, jeśli np. wydaje się odpowiednią kwotę pieniędzy z konta w sklepach za pośrednictwem karty. Konto więc pozostaje bezpłatne, ale klient powinien też zwrócić uwagę na to, jak wysokie opłaty bank pobiera za utrzymanie karty debetowej, za przelewy zewnętrzne, przelewy zagraniczne, wypłaty z bankomatów obcych sieci czy wypłaty z bankomatów za granicą i zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Takie opłaty kształtują cenę, jaką uiszcza klient za konto osobiste w banku.

Bezpłatne konto bankowe, za które nie płacimy, wcale nie musi być całkowicie bezpłatne, bowiem bank co miesiąc pobierze od klienta wysokie opłaty towarzyszące za jego użytkowanie. Klienci rzadko kiedy zwracają uwagę na pełną tabelę opłat i prowizji związaną z rachunkiem osobistym, zwracając tylko uwagę na to, czy prowadzenie i otwarcie konta jest bezpłatne.

Tanie i dobre konto to takie, które ma niskie opłaty za wspominane czynności. Bezpłatne bankomaty w kraju, możliwość bezpłatnej wypłaty pieniędzy z bankomatów za granicą, czy niskie opłaty za zlecenia stałe – to cechy dobrego konta osobistego. Oczywiście, każdy klient powinien przeanalizować koszty i funkcjonalność konta bankowego pod kątem swoich własnych potrzeb. Wówczas będzie mógł znaleźć wśród aktualnych ofert na rynku bankowym taką, która rzeczywiście spełni jego oczekiwania. Dla każdego najtańsze konto będzie oznaczało zupełnie inną ofertę. Jeśli na co dzień dokonujemy kilku przelewów zagranicznych, to ich cena będzie dla nas kluczowa przy wyborze rachunku osobistego.