6.3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościCzy czeka nas podwyżka VAT?

Czy czeka nas podwyżka VAT?

Czy czeka nas podwyżka VAT?

Resort finansów ogłosił, że nie wyklucza w najbliższym czasie wprowadzenia zmian w ustawie o VAT. Nowelizacja miałaby objąć wprowadzenie faktur uproszczonych o wartości maksymalnej, do 450 zł oraz podwyższenie wartości prezentów, od których nie będzie potrzeby opłacania tego podatku. Jednocześnie, ministerstwo proponuje podwyżkę podatku VAT na niektóre produkty.

Faktura uproszczona, która jest sztandarową propozycją Ministerstwa Finansów, niewątpliwie mogłaby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, przede wszystkim w grupie małych i średnich przedsiębiorstw. Nie wymagałaby ona umieszczania tylu informacji, co klasyczna faktura VAT.

Jednocześnie, zmieniona zostałaby ogólna zasada, w której określa się moment powstania obowiązku podatkowego. Jest on istotny do wskazania momentu, w którym podatnik musi odprowadzić podatek na rzecz fiskusa. Należy powiedzieć, że w chwili obecnej obowiązek ten pojawia się w momencie wystawienia faktury. Na odprowadzenie podatku podatnik ma więc 7 dni od chwili sprzedaży. Z kolei, Ministerstwo Finansów proponuje, aby obowiązek podatkowy powstawał na koniec miesiąca, w którym usługa lub sprzedaż zostały dokonane. Faktury będą mogły być wystawiane do 7. dnia po końcu miesiąca, w którym wykonano daną usługę lub sprzedano towar. W ten sposób można by w sposób zdecydowany uprościć istniejące przepisy.

Jak już zostało wspomniane, nowelizacja ustawy o VAT mogłaby przynieść zmianę w wartości prezentów, jakie nie podlegają opodatkowaniu. Generalnie, wartość ta miałaby zostać podwyższona dwukrotnie, bez względu na to, czy mamy do czynienia z prezentami jednostkowymi czy prezentami wręczanymi w ciągu roku jednej osobie.

Minister Finansów wyklucza możliwość zniesienia do końca 2013 roku przepisu o ograniczeniu w odliczeniu VAT przy kupnie samochodów osobowych. Utrzymany ma być do tego czasu zakaz odliczenia VAT od paliwa wykorzystywanego do aut osobowych zarejestrowanych na firmę.

Najbardziej dotkliwą zmianą w ustawie o VAT dla obywateli oraz przedsiębiorców w Polsce byłoby wprowadzenie podwyższonej stawki VAT wynoszącej 23%, dla wełny szarpanej, odpadów zwierzęcych surowych, czy też niejadalnych elementów. Ta sama stawka podatku obowiązywałaby w odniesieniu do wyrobów sztuki ludowej, które obecnie podlegają 8% stawce VAT. Z podstawowej stawki podatkowej byłyby zwolnione usługi pocztowe niepowszechne, czyli takie, które są świadczone przez operatora publicznego. Podwyższony może zostać także z 5% do 8 % VAT na sprzedaż lodów oraz gotowych posiłków i dań.