24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCoraz wyższe zadłużenie Polaków

Coraz wyższe zadłużenie Polaków

Coraz wyższe zadłużenie Polaków BIG InfoMonitor opublikował w ostatnich dniach raport dotyczący zadłużenia Polaków. Okazuje się, że znów wzrosła ogólna pula zadłużenia, a rekordowy dłużnik w naszym kraju ma już do spłacenia ponad 96 mln zł.
Szacuje się, że statystyczny dłużnik w Polsce ma w granicach 30-39 lat i mieszka w województwie śląskim lub mazowieckim. Średnie zadłużenie w Polsce przekracza kwotę 16,5 tys. zł.
Dla banków i instytucji pożyczających pieniądze klientom negatywną informacją jest to, że rośnie liczba osób niespłacających terminowo swoich zobowiązań. W marcu 2012 roku takich „niesolidnych” dłużników było w Polsce aż 2,16 mln. Oznacza to wzrost w stosunku do listopada 2011 roku o 75 tys. osób. Najwięcej dłużników mieszka w województwie śląskim i mazowieckim. Łączne długi mieszkańców tych dwóch regionów Polski sięgają odpowiednio 6,95 mld zł oraz 4,92 mld zł. W najlepszej sytuacji są zaś mieszkańcy województwa Świętokrzyskiego, gdzie w marcu łączna kwota nieterminowo spłacanego zadłużenia wyniosła zaledwie 0,56 mld zł.
W raporcie BIG InfoMonitor można przeczytać, że łączna kwota zaległych płatności, które są niespłacane przez przynajmniej 60 dni, sięga kwoty 35,75 mld zł. W listopadzie kwota ta byłą o 1,4 mln zł niższa.
Zdecydowana większość długów, które są wskazane w raporcie BIG InfoMonitor są to niskie kwoty do spłacenia. Ponad 60% dłużników ma do spłacenia po około 5 tys. zł. Takie zadłużenie można w szybki sposób spłacić. Z kolei, ponad 22% dłużników ma zadłużenie na kwotę wyższą niż 10 tys. zł.
Powodem zwiększonej ilości niespłacanych kredytów i pożyczek, jaka pojawiła się w pierwszym kwartale 2012 roku, może być między innymi to, że część osób, które zaciągnęły pożyczki na święta Bożego Narodzenia, teraz nie ma ich z czego spłacać.
W zasadzie zawsze początek roku, a więc I kwartał, jest okresem, w którym następuje weryfikacja portfeli wierzytelności, ich ocena i aktywne próby odzyskania zaległości przez firmy pożyczkowe. Stąd też w tym czasie pojawia się więcej wpisów do rejestru dłużników, niż w innych okresach w roku.
Najbardziej zadłużona osoba w Polsce ma do spłacenia na chwilę obecną 96,4 mln zł, a w ciągu ostatniego kwartału jej dług powiększył się o kolejny milion złotych.