20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCoraz mniej kredytów w euro

Coraz mniej kredytów w euro

Coraz mniej kredytów w euro Według doradców finansowych Expandera, dziś o wiele trudniej uzyskać w polskich bankach kredyt w euro, niż jeszcze w poprzednim roku. Dodatkowo, nadal banki decydują się na podwyżkę marż bankowych dla kredytów walutowych. Skutkiem takiej polityki jest to, że na kredyt w euro mogą sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi klienci.
Zdolność kredytowa Polaków w zakresie zaciągania kredytów w euro zdecydowanie zmniejszyła się na przełomie 2011 i 2012 roku. Przeciętnie jest ona niższa o ponad 150 tys. zł. Rekomendacja wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego uniemożliwiła udzielanie kredytów w euro osobom zarabiającym mniej niż wynosi średnia krajowa. Rata kredytu w euro nie może być wyższa niż 42% zarobków netto miesięcznie kredytobiorcy. Dla wysokich kredytów, a z takimi mamy do czynienia w dziedzinie kredytów hipotecznych, takie kryterium jest trudne do spełnienia. Dodatkowo, wejście w życie nowych zasad wyliczania zdolności kredytowej na maksymalnie 25 lat to kolejny element ograniczający zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.
Z drugiej strony same banki starają się ciąć akcję kredytową dla kredytów w euro. Ograniczają one dostęp do tego rodzaju zobowiązań poprzez podnoszenie ich marż w tej walucie. Na taki krok zdecydowały się banki:

  • Alior Bank,
  • Deutsche Bank,
  • mBank,
  • Mulotibank,
  • Nordea,
  • Raiffeisen,
  • Polbank.

Najwyższa podwyżka marż dla kredytów w euro stała się udziałem Polbanku, gdzie marża wzrosła o 2,5 punktu procentowego, do poziomu 4,3%. Bank udostępnia dziś kredyty w walucie europejskiej wyłącznie tym osobom, których dochody przekraczają granicę 10 tys. zł netto miesięcznie. W ślady Polbanku poszedł bank Nordea, który określił, że kredyt w euro otrzyma wyłącznie ta osoba, której dochód miesięczny netto wynosi co najmniej 12 tys. zł. Deutsche Bank stawia dla klientów wnioskujących o kredyt walutowy podobne wymogi.
Ubiegając się o kredyt w euro w Raiffeisen Banku należy naszykować się na wyższą marżę kredytową, niż jeszcze w grudniu 2011 roku. Wzrosła ona do poziomu 3,44%. Szacuje się, że przeciętna marża kredytowa dla kredytów w walucie europejskiej w tym miesiącu wzrosła do granicy 3,32%, podczas gdy w grudniu ubiegłego roku wynosiła ona zaledwie 2,08%. Eksperci opiniują, że jest to najwyższy poziom marż kredytowych dla kredytów w euro od początku 2010 roku.