1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościCo zrobić z upadającymi bankami?

Co zrobić z upadającymi bankami?

Co zrobić z upadającymi bankami? Od czasu wybuchu w Europie kryzysu finansowego, w nie najlepszej sytuacji znajdują się instytucje bankowe. Co roku słyszy się o upadkach kolejnych banków, które stają się niewypłacalne. Organizacje bankowe zmuszone są do dokonywania cięć w zatrudnieniu oraz w ponoszonych przez siebie kosztach. Komisja Europejska chce stworzyć spójny system nadzoru bankowego, który pozwoli na zażegnanie niekorzystnej sytuacji w europejskiej bankowości.

Oprócz nadzoru bankowego, KE chce również stworzyć nowy unijny urząd, którego zadaniem będzie uporządkowana likwidacja upadających banków. Co to oznacza w praktyce? Urząd będzie musiał dokonać podziału strat banków i wydzielić ich toksyczne aktywa. Wspólnotowy urząd ds. upadłości banków ma w przyszłości przejąć kompetencje, które dziś spoczywają na władzach krajowych. Zarówno europejski system nadzoru bankowego, jak i nowy urząd zajmujący się upadłością banków, mają w perspektywie czasu współpracować ze sobą. Na razie są to tylko plany Komisji Europejskiej, ale można się spodziewać, że wkrótce nabiorą realnych kształtów.

Wiadomo już, że w we wspólnym, europejskim nadzorze bankowym nadrzędną rolę będzie pełnił Europejski Bank Centralny, który będzie podejmować decyzje wpływające na utrzymanie stabilności finansowej w Unii, a przede wszystkim w strefie euro.

Dlaczego Komisja Europejska planuje rozgraniczyć nadzór bankowy od uporządkowania upadłości banków w Unii Europejskiej? Sprawa jest prosta do wyjaśnienia, bowiem jeśli dochodzi do upadłości banku, to można przypuszczać, że nadzór bankowy nie interweniował w sytuacji, w której powinien tego dokonać.

Komisja Europejska wystosowując nowe projekty dotyczące kontrolowania europejskich banków dąży pośrednio w kierunku stworzenia unii bankowej. Chce, aby w Europie istniały fundusze zasilane składkami banków z UE, z których można by czerpać środki na restrukturyzację instytucji bankowych. Obywatele nie musieliby już dłużej pokrywać kosztów upadłości banków. Środki na ten cel powinny znajdować się we wspominanym funduszu upadłościowym, wspólnym dla całej Unii Europejskiej.

Zasięg nadzoru europejskiego nad bankami będzie mógł zostać rozszerzony na państwa spoza strefy euro, jeśli wyrażą taką wolę. Będzie to jednak ich dobrowolny wybór. Wszelkie decyzje podejmowane przez europejski nadzór bankowy będą wprowadzane w życie przez wciąż funkcjonujące krajowe nadzory.