czwartek, 8 grudnia, 2022
Strona głównaAktualnościCo z budowlanym VAT-em?

Co z budowlanym VAT-em?

Co z budowlanym VAT-em?Nie da się ukryć, że polski rząd szuka oszczędności dosłownie wszędzie, aby tylko w jakikolwiek sposób załatać wciąż powiększającą się dziurę budżetową. W chwili obecnej przymierza się do rezygnacji z odliczeń podatku VAT na materiały budowlane.
Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2011 roku konsumenci nie będą mieli możliwości ubiegania się o zwrot części podatku VAT na ściśle określone materiały budowlane. Taki pomysł powstał w resorcie infrastruktury i został on wpisany do najnowszego planu zmian na tym polu. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają z założenia wesprzeć budownictwo socjalne. Do wiadomości publicznej takie rewelacje podatkowe podała gazeta „Rzeczpospolita”.
Do tej pory Polacy podczas budowy domu czy też remontu i modernizacji mieszkania, mogli odpisać część podatku VAT na materiały, które znalazły się w specjalnym wykazie resortu. Chodzi tu o różnicę pomiędzy 7% stawą podatku VAT, jaka obowiązywała w Polsce jeszcze przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej, a stawką 22% VAT-u, jaka została wprowadzona w 2004 roku, od razu po uzyskaniu członkostwa Polski w strukturach unijnych. Różnicę pomiędzy siedmio, a dwudziestodwuprocentowym VAT-em można było odliczyć i uzyskać dodatkowe pieniądze.
W ciągu jednego roku z kasy państwa w ten sposób „wypływało” około miliard złotych. Pieniądze te trafiały do kieszeni podatników, którzy zakupili materiały budowlane, na które przed 2004 rokiem stosowano 7% VAT, a dziś stawka ta wynosi 22%. Wiceminister infrastruktury, Piotr Styczeń wyjaśnił, że propozycją resortu infrastruktury jest to, aby pieniądze z odliczeń zasilały budżet przeznaczony na budownictwo socjalne, bowiem tam są one zdecydowanie bardziej potrzebne. Jest to pogląd dyskusyjny, bowiem mało który obywatel zgodzi się z tym, że odliczony VAT bardziej przyda się budżetowi państwa, niż jemu osobiście. Polacy już w chwili obecnej są przeciwni takim zmianom w ustawie o VAT. Jeszcze nie wiadomo, czy plan resortu finansów zostanie zaaprobowany przez Sejm i wejdzie w życie z nowym rokiem.
Zdaniem Mieczysława Bąka, który pełni funkcję zastępcy sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, przyjęcie zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązań w konsekwencji spowoduje rezygnację wielu osób z budowy własnego domu. Na dodatek dla tych, którzy już zaczęli swoje inwestycje, brak możliwości odpisania VAT-u na materiały budowlane będzie oznaczał wydłużenie okresu budowy, a to ze względu na brak wystarczająco wysokich środków finansowych. W rezultacie, plan resortu może destrukcyjnie wpłynąć na sferę prywatnego budownictwa mieszkalnego.
M.M.
bankowynet.pl

Poprzedni artykułNiższe bezrobocie za trzy lata
Następny artykułPodatek dla banków?
Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze