15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCo z budowlanym VAT-em?

Co z budowlanym VAT-em?

Co z budowlanym VAT-em?Nie da się ukryć, że polski rząd szuka oszczędności dosłownie wszędzie, aby tylko w jakikolwiek sposób załatać wciąż powiększającą się dziurę budżetową. W chwili obecnej przymierza się do rezygnacji z odliczeń podatku VAT na materiały budowlane.
Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2011 roku konsumenci nie będą mieli możliwości ubiegania się o zwrot części podatku VAT na ściśle określone materiały budowlane. Taki pomysł powstał w resorcie infrastruktury i został on wpisany do najnowszego planu zmian na tym polu. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają z założenia wesprzeć budownictwo socjalne. Do wiadomości publicznej takie rewelacje podatkowe podała gazeta „Rzeczpospolita”.
Do tej pory Polacy podczas budowy domu czy też remontu i modernizacji mieszkania, mogli odpisać część podatku VAT na materiały, które znalazły się w specjalnym wykazie resortu. Chodzi tu o różnicę pomiędzy 7% stawą podatku VAT, jaka obowiązywała w Polsce jeszcze przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej, a stawką 22% VAT-u, jaka została wprowadzona w 2004 roku, od razu po uzyskaniu członkostwa Polski w strukturach unijnych. Różnicę pomiędzy siedmio, a dwudziestodwuprocentowym VAT-em można było odliczyć i uzyskać dodatkowe pieniądze.
W ciągu jednego roku z kasy państwa w ten sposób „wypływało” około miliard złotych. Pieniądze te trafiały do kieszeni podatników, którzy zakupili materiały budowlane, na które przed 2004 rokiem stosowano 7% VAT, a dziś stawka ta wynosi 22%. Wiceminister infrastruktury, Piotr Styczeń wyjaśnił, że propozycją resortu infrastruktury jest to, aby pieniądze z odliczeń zasilały budżet przeznaczony na budownictwo socjalne, bowiem tam są one zdecydowanie bardziej potrzebne. Jest to pogląd dyskusyjny, bowiem mało który obywatel zgodzi się z tym, że odliczony VAT bardziej przyda się budżetowi państwa, niż jemu osobiście. Polacy już w chwili obecnej są przeciwni takim zmianom w ustawie o VAT. Jeszcze nie wiadomo, czy plan resortu finansów zostanie zaaprobowany przez Sejm i wejdzie w życie z nowym rokiem.
Zdaniem Mieczysława Bąka, który pełni funkcję zastępcy sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, przyjęcie zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązań w konsekwencji spowoduje rezygnację wielu osób z budowy własnego domu. Na dodatek dla tych, którzy już zaczęli swoje inwestycje, brak możliwości odpisania VAT-u na materiały budowlane będzie oznaczał wydłużenie okresu budowy, a to ze względu na brak wystarczająco wysokich środków finansowych. W rezultacie, plan resortu może destrukcyjnie wpłynąć na sferę prywatnego budownictwa mieszkalnego.
M.M.
bankowynet.pl