15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCo dalej z kredytami we frankach?

Co dalej z kredytami we frankach?

Co dalej z kredytami we frankach?Kredyty we frankach szwajcarskich jeszcze 10-15 lat temu wiodły prym w polskich bankach. Jeśli klient zaciągał kredyt hipoteczny to najczęściej był to kredyt właśnie w walucie szwajcarskiej. Była ona uznawana za stabilną, a sam kredyt we frankach miał niższe koszty, niż konkurencyjne kredyty w złotych. Dziś już wiadomo, że niekoniecznie podjęcie decyzji o zapożyczeniu się we frankach szwajcarskich było odpowiednie dla szerokiej rzeszy kredytobiorców. Niestety, ale frank szwajcarski znacznie zwiększył swój kurs walutowy, przez co kredytobiorcy zmuszeni są dziś czasem do spłacania dwukrotnie wyższych rat kredytowych, niż z chwilą zaciągania kredytu.

Dla samych banków, które w portfelu kredytowym mają wiele kredytów we frankach, są one poważnym problemem. Banki chcą jak najszybciej pozbyć się takich zobowiązań, ponieważ mogą one generować straty. Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich są ryzykowne z perspektywy banków, ponieważ mogą one nie być spłacane.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, są przypadki, w których bank dzwonił do swojego kredytobiorcy spłacającego kredyt we frankach szwajcarskich, wymagając od niego ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia kredytu. To już nie pierwsza taka sytuacja, z jaką mają do czynienia kredytobiorcy w walutach obcych.

Banki mają poważne podstawy ku temu, by sądzić, iż kredyty we frankach szwajcarskich mogą być niespłacane przez kredytobiorców. Wszystkiemu winny jest droższy frank oraz spadek cen wartości nieruchomości. Frank w chwili, gdy większość Polaków zaciągała kredyty walutowe kosztował 2-2,50 zł, a dziś jest o złotówkę droższy. Ceny nieruchomości spadają, przez co zabezpieczenie hipoteczne jest zbyt niskie dla kredytu walutowego we frankach szwajcarskich.

Rzeczywista sytuacja banków, które w swoim portfelu kredytowym mają w dużej mierze kredyty walutowe, przedstawia się nie najlepiej. Większa część udzielonych kredytów nie ma bowiem wystarczającego pokrycia w wartości nieruchomości. Stąd też kontaktowanie się banku z kredytobiorcami i żądanie od nich ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia lub wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu. Jak można się domyślać, dla kredytobiorców będą to nowe, wysokie koszty kredytowe.

W chwili obecnej trudno zaciągnąć w polskim banku kredyt w walucie obcej. Rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego skutecznie ograniczyła akcję kredytową we frankach szwajcarskich.