23.8 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCo dalej z emeryturami?

Co dalej z emeryturami?

Co dalej z emeryturami?Prezydencka minister, Irena Wóycicka, odpowiadając na pytanie, czy prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ws. OFE, powiedziała, że nie jest przewidywana taka inicjatywa ze strony Bronisława Komorowskiego.
W rządzie cały czas trwają prace nad projektem ustawy emerytalnej. Wóycicka mówiła jednocześnie, że debata publiczna dotycząca zmian w OFE wskazuje, że wiele środowisk jest zainteresowanych przekazaniem ustawy do Trybunału. Są również ku temu ważne argumenty. Nie jest to więc wykluczone, ale prezydent dotychczas nie przewidywał podjęcia takiej inicjatywy, jak zapewniała Irena Wóycicka.
Rządowe plany obniżenia składek przekazywanych do OFE wywołują wiele kontrowersji, co automatycznie wskazuje na konieczność skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Takiego zdania jest m.in. prezydencki doradca prof. Jerzy Osiatyński.
Przygotowywana przez rząd ustawa o OFE zakłada obniżenie składki przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3% do 2,3%. Pozostałe 5% składki będzie natomiast księgowane na indywidualnych kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Docelowo, w 2017 roku do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie przekazywane 3,5% składki, a 3,8% trafi na subkonta w ZUS. Rząd podjął się próby zmiany systemu emerytalnego, aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu.
Eksperci wyrażają się, że ustawa ws. OFE najprawdopodobniej trafi do Trybunału Konstytucyjnego, ale prezydent na razie nie ma w planach podjęcia takiej inicjatywy. Na taki bieg wypadków wskazuje jednak debata publiczna. Jest jeszcze za wcześnie na to, aby Bronisław Komorowski miał wyrobiony pogląd co do zgodności z konstytucją tej ustawy, z uwagi na to, że procedura legislacyjna nie została jeszcze zakończona.
Prezydent ma nadzieję, że w całym procesie legislacyjnym aspekty konstytucyjności mogące wywoływać sprzeciwy społeczne, będą brane pod uwagę. Rozwiązania ustawy ws. OFE powinny by konsultowane z konstytucjonalistami, dzięki czemu ustawa w momencie trafienia do prezydenta, nie będzie już budziła żadnych wątpliwości związanych z jej zgodnością z konstytucją.
Minister Wóycicka podkreśla, że prezydent zawsze stoi na straży konstytucyjności wszystkich podpisywanych ustaw i przepisów. Oczekuje on więc, że projekt ustawy ws. OFE będzie wszechstronnie sprawdzony przez rząd z tego punktu widzenia.
Warto podkreślić, że rząd ma na razi projekt ustawy, który będzie analizowany pod kątem konstytucyjnym. Będzie on podlegał więc pewnym zmianom po dokonaniu stosownych konsultacji. Prezydent ma głęboką nadzieję na to, że rząd znajdzie takie rozwiązanie w kwestii dziedziczenia składek trafiających do ZUS-u, które będą właściwie analogiczne do rozwiązań, jakie obecnie istnieją w OFE.
M.M.
bankowynet.pl