19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościCo czeka rynek hipoteczny w 2013 roku?

Co czeka rynek hipoteczny w 2013 roku?

rynek_hipoteczny_2012Od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się warunki panujące na rynku kredytów hipotecznych, a to za sprawą zlikwidowania rządowego programu preferencyjnych kredytów pod nazwą „Rodzina na swoim”. Tylko do 31 grudnia 2012 roku kredytobiorcy mogli starać się o uzyskanie dopłat kredytowych w tym programie. Dziś nie jest to już możliwe. Rząd zapowiada, że wkrótce uruchomi kolejny program wsparcia osób zamierzających kupić mieszkanie. Niestety, nie będzie on tak atrakcyjny dla ogółu kredytobiorców jak „Rodzina na swoim”.

Nowy program nosi nazwę„Mieszkaniem dla młodych” i w najlepszym razie zacznie funkcjonować na rynku w Polsce dopiero od połowy 2013 roku. Ma on zapewniać jednorazowe pokrycie części ceny transakcyjnej zakupu mieszkania, ale wyłącznie wówczas, gdy będzie to mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego. Automatycznie, z programu wsparcia finansowego w ramach „Mieszkania dla młodych” wyłączone zostały mieszkania używane, z rynku wtórnego. Dodatkowo, z pomocy rządowej przy zakupie nowego mieszkania nie będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy mają więcej niż 35 lat. Jeśli wniosek o kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” będzie składało kilka osób, to wiek najstarszego wnioskodawcy nie może przekraczać wyznaczonego progu.

Niewiele mówi się o kolejnym programie dopłat do kredytów hipotecznych, związanym z energooszczędnością. Od 1 stycznia 2013 roku w Polsce można ubiegać się o dotację do domu lub mieszkania, które spełniają normy związane z oszczędzaniem energii elektrycznej. Maksymalnie dotacja wyniesie 40 tys. zł brutto.

Jak w takich warunkach rynkowych zachowają się banki i na jakie zmiany w ofertach kredytów hipotecznych będą mogli liczyć przyszli kredytobiorcy? Przede wszystkim, po obniżce przez Radę Polityki Pieniężnej po raz kolejnych głównych stóp procentowych w Polsce, spadnie oprocentowanie kredytów hipotecznych, dzięki czemu zmaleją łączne koszty kredytowe. Do czasu, kiedy rząd nie uruchomi nowego programu wsparcia dla osób zamierzających kupić mieszkanie, banki będą zmuszone ogłaszać promocje, w ramach których będą oferowane kredytobiorcom niższe marże kredytowe. W ten sposób banki skłonią klientów do zaciągania kredytów hipotecznych jeszcze w pierwszym półroczu tego roku, kiedy żaden program wsparcia dotyczący kredytów hipotecznych jeszcze nie obowiązuje.

Wykluczenie z programu „Mieszkanie dla młodych” mieszkań z rynku wtórnego spowoduje, że sprzedający będą zmuszeni do obniżek cen ofertowych i transakcyjnych za takie nieruchomości, jeśli rzeczywiście będą chcieli je sprzedać. Jeśli nie, będą mogli wynająć takie mieszkanie, nawet po niższej cenie rynkowej, przez co nie będą musieli z własnej kieszeni łożyć na utrzymanie mieszkania, a sami będą regularnie zarabiać z tytułu jego wynajmu.