23.8 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCiti Handlowy w pierwszej benchmarkowej emisji EBI w złotych

Citi Handlowy w pierwszej benchmarkowej emisji EBI w złotych

W kwietniu Citi Handlowy jako jeden z czterech banków w kraju wziął udział w pierwszej w historii emisji Europejskiego Banku Inwestycyjnego 5-letnich obligacji benchmarkowych, denominowanych w złotych. Tatransakcja tworzy nową klasę aktywów na polskim rynku, ustanawiając pierwszy złotowy benchmark wyemitowany przez międzynarodową instytucję finansową i wspomaga lokalnych przedsiębiorców w dostępie do środków finansowych. 


Jak skomentował to Maciej Kropidłowski, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy: “Citi Handlowy wziął udział w jednej z najbardziej prestiżowych emisji na polskim rynku obligacji w ostatnich latach. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) dał 5-letni benchmark na rynku lokalnym. Oczywistym jest, że sukces tej emisji daje nam powody do zadowolenia. Silne poparcie EBI dla polskiego rynku jest dobrze postrzegane przez inwestorów, co przyczyniło się do ogromnego popytu widocznego w obszernej księdze zamówień oraz bardzo konkurencyjnych cen. To, że wybrano nas do wąskiego grona czterech banków do realizacji tej emisji, potwierdza naszą pozycję na rynku i aktywną rolę na rzecz wzmocnienia wizerunki Polski wśród zagranicznych inwestorów.”

 

EBI ogłosił zamiar przeprowadzenia emisji 5-letnich obligacji denominowanych w złotych w poniedziałek 11 kwietnia 2016. Transakcja była odpowiedzią na znaczny popyt inwestorów na benchmarkową emisję w polskiej walucie. Emisja przyczynia się do dalszego rozwoju aktywności polskich rynków kapitałowych. W związku z dużym programem kredytowym, w kwocie około 20 mld złotych rocznie, a także przy uwzględnieniu istotnego popytu inwestorów na obligacje EBI denominowane w złotych, otwiera się pole do kolejnych emisji tej instytucji przeznaczonych na polski rynek.

Źródło: Citi Handlowy