22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościChińska waluta w BPH

Chińska waluta w BPH

Chińska waluta w BPHOd początku lipca przedsiębiorcy korzystający z usług Baku BPH mogą przeprowadzać transakcje w chińskim juanie.

Bank mając na uwadze rosnącą wymianę handlowa pomiędzy Polską a Chinami – z danych udostępnionych przez Ministerstwo Gospodarki wynika, iż wartość chińskiego eksportu w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła 5 mld USD czyli o ponad 14 proc. Więcej niż w analogicznym okresie w 2010 roku – wychodzi na przeciw potrzebom przedsiębiorców.

Właścicielom małych i średnich firm, a także klientom korporacyjnym Bank BPH oferuje możliwość dokonywania transakcji kupna-sprzedaży chińskiej waluty (nazywanej również Renminbi, RMB lub CNY) po kursach negocjowanych. Transakcje nie różnią się znacząco od tych zwieranych w EURO czy USD. Klient standardowo może dokonać zlecenia zakupu/sprzedaży waluty poprzez Dealera bądź on-line za pośrednictwem platformy walutowej BPH DealingNet. Klienci kontrolować mogą przebieg transakcji za pomocą Platformy Internetowej Businessnet. Zawieranie transakcji wymiany oraz rozrachunek w juanie możliwy jest jednak tylko dla potrzeb rozliczania kontraktów handlowych. Bank może zażądać od klienta przedstawienia dokumentów poświadczających tytuł prawny przelewu.

Ofertę Banku BPH dopełnia możliwość prowadzenia rachunków w CNY, zlecanie i przyjmowanie przelewów w tej walucie (przelewy realizowane mogą być zarówno w trybie pilnym, jak i normalnym). Przedsiębiorcom udostępniane są również inne produkty umożliwiające finansowanie handlu: inkaso dokumentowe, gwarancje, akredytywy.

Bank BPH to jedyny bank na polskim rynku umożliwiający dokonywanie transakcji w chińskiej walucie.

Rozliczenia dokonywane w juanie są ciekawą alternatywą dla dokonywanych dotychczas w USD czy EURO, zwłaszcza zważywszy na fakt, iż Chiny są dla Polski drugim, zaraz po Turcji, rynkiem zbytu w Azji. A Chińska Republika Ludowa, jest trzecim pod względem łącznej wartości polskiego importu, dostawcą azjatyckich towarów. “Kraj Środka” to ważny partner Polski w wymianie handlowo-towarowej.