19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościChcesz odszkodowanie? Znajdź winnego!

Chcesz odszkodowanie? Znajdź winnego!

Chcesz odszkodowanie? Znajdź winnego!Jeśli zdarzy się wypadek, a dana osoba jest ubezpieczona, będzie żądała odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, za szkodę osobową lub majątkową. Wydaje się, że mechanizm wypłaty odszkodowania z ubezpieczalni jest bardzo prosty i wystarczy opinia rzeczoznawcy czy lekarza, aby móc otrzymać odszkodowanie w odpowiedniej wysokości. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, nie zawsze tak jest.

Jeśli nie ma winnego, odszkodowanie może nie być wypłacone
. Tak jest na przykład w przypadku zalania wodą mieszkania sąsiada. Naturalne jest, że za taką sytuację powinien odpowiadać sąsiad z wyższego piętra. Niemniej jednak, jeśli do zalania mieszkania doszło z przyczyn od niego niezależnych, nie odpowie on za szkodę wyrządzoną sąsiadowi. Taki wyrok orzekł w podobnej sprawie Sąd Najwyższy.

W przypadku, gdy nie z winy mieszkańca danego lokalu następuje zalanie sąsiada, nie odpowiada on za powstałe szkody. Nawet jeśli jego mieszkanie było ubezpieczone od takich zdarzeń, firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym.

Wydany przez sąd wyrok opiera się na przepisach kodeksu cywilnego, mówiących o tym, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Skoro jednak szkoda była spowodowana nieumyślnie, nie można mówić tu o winie. Co więcej, wywołana była ona działaniem niezależnym od właściciela mieszkania.

Sąd Najwyższy wydał 18 lipca 2012 roku uchwałę orzekając, że przepisy kodeksu cywilnego odnoszący się do winy sprawcy szkody i konieczności jej zadośćuczynienia, nie stanowi podstawy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wylaniem wody w budynku lokalu do innego, niżej położonego lokalu.

Należy więc powiedzieć, że każda osoba poszkodowana w wyniku zalania jej mieszkania przez sąsiada będzie mogła uzyskać odszkodowanie, ale tylko w przypadku wskazania, że to z winy tej osoby doszło do przedostania się wody do jej lokalu mieszkalnego. W praktyce będzie oznaczało to, że poszkodowany będzie musiał dowieźć winy swojego sąsiada, co nie będzie rzeczą łatwą. Najprawdopodobniej podobne sprawy będą rozstrzygane na korzyść domniemanych winowajców.