30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościBroad Peak zdobyty razy dwa!

Broad Peak zdobyty razy dwa!

Członkowie ekipy mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 zdobyli szczyt Broad Peak – trzeci z ośmiotysięczników będących celem wyprawy. 8 lipca o godzinie 14.00 czasu lokalnego Piotr Pustelnik i Peter Hamor (Słowacja) weszli drogą normalną na dwunasty szczyt świata – Broad Peak (8047m n.p.m.). Jest to trzeci masyw ośmiotysięczny zdobyty przez wyprawę mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 w tym roku. W kwietniu Piotr Morawski oraz Peter Hamor zdobyli Cho Oyu, w maju Peter Hamor stanął na głównym wierzchołku Annapurny (8091m) a Piotr Pustelnik i Piotr Morawski na szczycie Annapurny wschodniej (8010m n.p.m.).
Do ataku z obozu III na wysokości 7200 m n.p.m. himalaiści wyruszyli we trójkę, razem z Piotrem Morawskim. Na wysokości 7900 m n.p.m., na przełęczy, ekipa napotkała bardzo osłabionego – w stanie deterioracji wysokościowej – Austriaka. Piotr Morawski sprowadził go do obozu III. Wyżej na grani Piotr Pustelnik i Peter Hamor odnaleźli drugiego himalaistę, Markusa Kronthalera, ale ten już nie żył.
Zespół dwóch Piotrów z wyprawy mBank Lotto weszło na wierzchołek po 4 dniach wspinaczki. Było to ich pierwsze wyjście w góry podczas tego (trzeciego) etapu programu Tryptyk Himalajski. Do bazy pod szczytem Broad Peak dotarli dopiero 2 lipca (z Polski wylecieli 20 czerwca). Tak szybkie wejście na szczyt było możliwe dzięki aklimatyzacji zdobytej podczas wspinaczki na Annapurnę w maju tego roku.
9 lipca 2006 o godzinie 12.00 czasu lokalnego Piotr Morawski zdobył samotnie, drogą pierwszych zdobywców, główny szczyt Broad Peak. Tym samym cała ekipa projektu mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 odniosła sukces.
Broad Peak (8047 m n.p.m.) został po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku, a na jego wierzchołku do dnia dzisiejszego stanęło zaledwie 265 osób (w tym 10 kobiet i 10 Polaków). Góra pochłonęła 19 ofiar śmiertelnych.
10 lipca himalaiści powinni powrócić do bazy na wysokości 4500 m n.p.m. Wtedy najprawdopodobniej podejmą decyzję, czy podejmą jeszcze kolejną próbę zdobycia szczytu – tym razem nową trasą, po południowej grani, w stylu alpejskim. Sytuacja na Broad Peak w tych dniach nie jest łatwa.
Bieżące relacje z wyprawy wraz z wiadomościami głosowymi dostępne są na www.klubzdobywcow.pl.
źródło: mBank – informacja prasowa
sprawdź ofertę: mBank