17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

BRE Bank pozwany

BRE Bank pozwanyPrzeciw BRE Bankowi wystąpiło dotychczas z pozwem 776 klientów – kredytobiorców mBanku i Multibanku oraz oddziałów detalicznych BRE Banku. Kancelaria Wierzbowski Eversheds w poniedziałek, 20 grudnia wystąpiła do sądu w Łodzi z pozwem zbiorowym w imieniu ponad 700 klientów. Bank wciąż liczy, że wygra w sądzie.
Pozew przeciwko BRE Bankowi zdecydowały się złożyć osoby, które do września 2006 roku zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. W przypadku tychże kredytobiorców zmiany oprocentowania kredytów były uzgadniane przez bank. Później uległy zmianie zasady naliczania odsetek, które uwzględniały marżę banku i trzymiesięczny LIBOR. Trzeba powiedzieć, że klienci banków od dawna skarżyli się na praktyki mBanku i Multibanku. Wskazywali oni, że banki więcej niż chętnie podwyższają oprocentowanie, ale nie spieszą się z jego obniżeniem.
W pozwie zbiorowym znalazły się oskarżenia o to, że BRE Bank w sposób nienależyty wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Bank pobierał oprocentowanie wyższe niż zostałoby ono ustalone z uwzględnieniem wartości wskaźnika tzw. LIBOR 3M CHF. Takie działanie wywoływało szkodę u klientów. Pozew to nic innego, jak żądanie o ustalenie zasady odpowiedzialności BRE Banku wynikające z nienależytego wykonywania setek umów kredytowych. Kolejny pozew będzie pozwem o zapłatę, w którym konsumenci będą mieli możliwość żądania zwrotu nienależnie pobranych przez banki kwot. Pozew trafił do sądu w Łodzi, bowiem jest on właściwy dla siedziby oddziałów detalicznych BRE Banku.
Każdy może dołączyć do grupy pozywającej bank, kto tylko w umowie kredytowej posiada klauzulę regulującą zasady oprocentowania kredytów tzw. starego portfela.
Bank nie milczy w kwestii pozwu. Rzecznik prasowy BRE Banku poinformował dziennikarzy, że kredyty hipoteczne, których oprocentowanie zależne jest od rzeczywistych kosztów finansowania dostępu do kapitału na rynku, udzielane były przez mBank i MultiBank do połowy roku 2006. Do tej pory ani sąd, ani Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie doszukał się w tym nieprawidłowości. Ponad rok temu BRE Bank podpisał porozumienie z reprezentacją klientów mających kredyty hipoteczne „starego portfela”. Efektem czego jest wspólnie wypracowana oferta obniżenia comiesięcznych rat kredytu i zmianie sposobu ustalania jego oprocentowania.
Rzecznik BRE Banku powiedział, że jest to pierwsza w naszym kraju tego rodzaju oferta, stworzona od postaw przez bank we współpracy z klientami. Żaden inny bank dotychczas nie podjął się takiego działania. Mówił on, że bank dokonywał kolejnych obniżek oprocentowania, a także prezentował klientom nowe możliwości zmian sposobu oprocentowania kredytu, na które zdecydowało się ponad 4 tys. osób.
M.M.
bankowynet.pl