6.3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościBiometryczne bankomaty?

Biometryczne bankomaty?

biometryczny_bankomatChcąc wypłacić gotówkę z konta osobistego czy firmowego, zawsze sięgamy po kartę płatniczą wydaną do konta. Posługując się bankomatem i kartą, po uwierzytelnieniu transakcji kodem PIN możemy dokonać wypłaty gotówki w pożądanej wysokości. Być może w najbliższej przyszłości klasyczne bankomaty będą miały realną konkurencję w postaci maszyn biometrycznych. Plan ich wprowadzenia do użytku w Polsce ma firma ITCard. Jak będą wyglądały „bankomaty przyszłości”?
Przełom na rynku bankomatów
Firma ITCard jest właścicielem sieci ponad 600 bankomatów działających pod marką Planet Cash. Istniejące bankomaty mają być stopniowo udoskonalane, aby docelowo klienci mogli z nich wypłacać pieniądze bez użycia karty czy numeru PIN, jedynie przystawiając palec do specjalnego czytnika. IT Card chce też zainstalować 1,4 tys. nowych maszyn z funkcją wypłat biometrycznych. To prawdziwy przełom na rynku finansowym w Polsce.
Linie papilarne zamiast PIN
Bankomaty biometryczne mają weryfikować tożsamość klienta na podstawie nie linii papilarnych palca, ale układu naczyń krwionośnych znajdujących się w palcu. Zamiast wykorzystywać kod PIN z kartą płatniczą, gotówkę z bankomatu klient będzie mógł wypłacić tylko przystawiając swój palec do czytnika.
ITCard ma w planach zainstalowanie aż 1730 bankomatów biometrycznych tylko do końca 2014 roku. Wykorzystywana będzie w nich technologia Hitachi Ltd. ITCard zawarło umowę ze spółką Hitachi Europe Ltd, na podstawie której bankomaty Planet Cash zostaną wyposażone w 2014 roku w czytniki Fingr Vein. Dzięki nim klienci będą mogli wycofywać pieniądze z bankomatu posługując się jedynie własnym palcem. Po weryfikacji użytkownik będzie mógł również wykonywać inne transakcje, m.in. sprawdzić saldo swojego konta bankowego czy dokonać przelewu. Nowe bankomaty będą wdrażane w Polsce pod hasłem „Gotówka w zasięgu palca”.
Prezes ITCard, Jarosław Chranowski poinformował w wydanym komunikacie:
„Finger Vein jest kluczową technologią dla strategii spółki. Wykorzystujemy ją już w bankomatach działających w bankach spółdzielczych. ITCard ponownie dokonuje rewolucji, uruchamiając pierwszą w Europie niezależną sieć biometryczną, z której mogą korzystać klienci wszystkich banków.”
Dla wszystkich klientów
Nowe bankomaty z czytnikiem linii papilarnych, które będą porównywać układ naczyń krwionośnych palca klienta z wzorcem zapisanym w bazie, będą dostępne docelowo dla klientów wszystkich banków. W informacji prasowej IT Card podało, że wiele banków w Polsce, w tym czołowe banki komercyjne, wyraziły już zainteresowanie możliwością przyłączenia się do systemu biometrycznego wypłat z bankomatów.
Na czym to polega?
Przy użyciu palca klienci banków już wkrótce będą wypłacać gotówkę z bankomatów. Nie jest to futurystyczna wizja przyszłości, ale rzeczywistość. W Polsce bankomaty biometryczne będą korzystały z technologii Finger Vein, która skutecznie chroni tożsamość użytkowników. Została ona opracowana w Japonii przez firmę Hitachi. Obecnie funkcjonuje w japońskim sektorze bankowym. Od 2009 roku technologia Finger Vein z powodzeniem jest wdrażana w polskim i tureckim sektorze bankowym.
Warto podkreślić, że w naszym kraju pionierem w wykorzystywaniu tej rewolucyjnej technologii był Getin Bank, który wykorzystywał czytniki biometryczne do uwierzytelniania transakcji i podpisywania dokumentów w swoich nowych oddziałach Getin UP oraz placówkach samoobsługowych, Getin Point.
Pierwszy w kraju i w całej Europie bankomat biometryczny, będący urządzeniem testowym, już w 2010 roku postawił Podkarpacki Bank Spółdzielczy, a później również Bank BPS. Bank spółdzielczy z Sanoka jako pierwszy w kraju postawił 86 sztuk bankomatów biometrycznych.
Technologia Finger Vein znajduje zastosowanie w oddziałach Banku BPH S.A. w celu identyfikacji klientów i autoryzacji transakcji.