16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBIK dla parabanków

BIK dla parabanków

parabanki_korzystaja_z_BIKPrzy analizowaniu zdolności kredytowej osób wnioskujących o uzyskanie kredytu bankowego, doradca bankowy ma obowiązek sprawdzić historię kredytową klienta w BIK. Jest to Biuro Informacji Kredytowej, dostępne zarówno dla banków, jak i dla Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. BIK nie można utożsamiać z czarną listą dłużników, ale z wykazem historii kredytowania wszystkich kredytobiorców w Polsce, którzy zaciągnęli kredyt bankowy, kredyt w SKOK bądź też zdecydowali się na zakup ratalny.

Dotychczas baza BIK była niedostępna dla klientów spoza sektora bankowego. Pomimo, że parabanki mogą udzielać pożyczek, niejednokrotnie na bardzo wysokie kwoty pieniędzy, to jednak nie mogły one sprawdzać, czy klient, któremu udzielają finansowania, jest wiarygodny i w przeszłości spłacał terminowo swoje zobowiązania.

Ta sytuacja ma wkrótce ulec zmianie. BIK będzie dostępny bowiem dla sektora poza bankowego. Dostarczy on informacji dla jednego z parabanków dotyczące tego, czy klient posiada zobowiązania finansowe, czy spłaca je terminowo i jaka była jego historia kredytowania. Na tej podstawie dana instytucja finansowa podejmie decyzję, czy udzielić kredytu bądź pożyczki dla klienta, czy też nie.

Parabanki nie mają obowiązku sprawdzania historii kredytowania klienta w BIK. Do tej pory nie miały też dostępu do takiej bazy danych. Dzięki temu każdy konsument mógł w zasadzie zaciągnąć kredyt w parabanku, nawet przy braku regularnej spłaty wcześniejszych lub obecnych zobowiązań. Parabanki przy udzielaniu pożyczek, muszą sprawdzać kondycję finansową klientów, ale nie mogą przy tym korzystać z żadnych zewnętrznych baz danych. W rzeczywistości więc przy analizie wiarygodności kredytowej klienta i jego zdolności kredytowej, biorą pod uwagę wyłącznie te informacje, które przekazuje im sam klient.

Firma pożyczkowa Wonga.com, która udziela pożyczek przez Internet, będzie pierwszym parabankiem, który rozpocznie współpracę z BIK. Będzie płaciła za dostęp do danych BIK i przekazywała do bazy informacje o udzielonych przez siebie zobowiązaniach finansowych. W zamian uzyska od BIK dostęp do informacji o klientach, którzy wnioskują w niej o uzyskanie pożyczki. Dzięki temu Wonga.com będzie mogła podjąć właściwą decyzję kredytową w stosunku do każdego klienta.

BIK twierdzi, że w przyszłości więcej parabanków zdecyduje się na współpracę z bazą danych kredytobiorców. Jest to korzystne dla całego sektora finansowego, ponieważ występuje na nim swoista luka informacyjna. Dzięki zaangażowaniu parabanków we wzajemną wymianę informacji z BIK, banki i SKOKi uzyskają dostęp do danych o kredytobiorcach zapożyczonych w instytucjach sektora pozabankowego.