16.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBez karty wypłacisz gotówkę z bankomatu

Bez karty wypłacisz gotówkę z bankomatu

Bez karty wypłacisz gotówkę z bankomatuSzykuje się rewolucja na rynku bankomatów? Euronet, właściciel jednej z największych sieci bankomatów w Polsce, zapowiada wprowadzenie wypłat gotówki z bankomatu bez użycia karty. Aby podjąć pieniądze wystarczy telefon. Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Euronet umożliwi podejmowanie gotówki z bankomatu przy użyciu telefonu. Nie będzie nam do tego potrzebna karta bankomatowa. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne, gdy zgubimy kartę, zapomnimy jej, zostanie nam skradziona bądź zwyczajnie, użycie telefonu będzie wygodniejsze niż sięgnięcie po „plastik”. Klient poprzez telefon komórkowy będzie miał bezpośredni dostęp do gotówki zgromadzonej na koncie. Przy użyciu komórki możliwe będzie również realizowanie przelewów pieniężnych, krajowych oraz zagranicznych. Adresat przelewu odbierze gotówkę z wybranego bankomatu.

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenie usługi na rynek? Prezes Euronetu, Marek Szafirski, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, zdradził: – Myślę, że jeszcze w tym roku klienci instytucji zyskają dostęp do pieniędzy na rachunku dzięki nowemu rozwiązaniu.

Czy zapowiadane przez Euronet zmiany to prawdziwa rewolucja? Nie do końca. Dotychczas wypłaty gotówki z bankomatu bez użycia karty mogli dokonać użytkownicy smartfonów, korzystający z aplikacji Sky Cash. Jednak, aby móc skorzystać z usługi należy zalogować się na stronie Sky Cash, założyć specjalne konto oraz przelać na nie środki. Wypłacając gotówkę z bankomatu, na ekranie maszyny trzeba wybrać opcje wypłaty gotówki bez karty, a następnie podać numer telefonu i wpisać kod wygenerowany w komórce przez aplikację.

Na czym polega nowatorskość rozwiązania przygotowywanego przez Euronet? Usługa zakłada, że do wypłaty gotówki bez użycia karty nie będzie konieczne zakładanie specjalnego konta. Wystarczy telefon, aby móc w pełni korzystać ze środków zgromadzonych na koncie.

Zapowiadane przez właściciela sieci bankomatów zmiany, to nie wszystkie jakie czekają nas w tym roku. Master Card planuje do końca 2012 roku, wypracować standardy wpłaty pieniędzy z bankomatów w bezstykowej technologii (NFC). Podobne rozwiązania zostały wprowadzone w Hiszpanii przez VISĘ.

Prezes Euronet nie chciał zdradzić, jakie banki zainteresowane są wdrożeniem nowej usługi. Wiadomo jedynie, że dwa banki wkrótce wprowadzą usługę, kilkanaście innych przygotowuje się do podobnego kroku. Ponoć jednym z pierwszych banków, który udostępni klientom to nowatorskie rozwiązanie jest Alior Bank.