środa, 27 września, 2023
Strona głównaAktualnościBardzo drogi wynajem mieszkań

Bardzo drogi wynajem mieszkań

drogi_wynajem_mieszkanZdecydowana większość z nas jest zdania, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie, niż je wynajmować. Przy wynajmowaniu nieruchomości przez lata płacimy za mieszkanie, ale nie nabywamy w ten sposób praw do niego. Dokonując remontów nieruchomości nie inwestujemy w swoje własne mieszkanie, ale w cudze. W rzeczywistości więc nie opłaca nam się czegokolwiek naprawiać w wynajmowanym mieszkaniu, ponieważ leży to w gestii właściciela nieruchomości.

Przy kredycie opłacamy raty na rzecz banku, w takim samym trybie, jak w przypadku wynajmu, ale za to z roku na rok stajemy się pełnoprawnymi właścicielami mieszkania. Rata kredytowo-odsetkowa może mieć taką samą wartość, jak cena wynajmu, o ile kredyt będzie zaciągnięty na długi okres czasu. W takim razie naprawdę mało opłacalne jest wynajmowanie nieruchomości.

Dlaczego więc tylu obywateli naszego kraju wciąż wynajmuje mieszkania, zamiast je kupować? Przeszkodą mogą być w chwili obecnej restrykcyjne wymagania banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że mniejsza liczba wnioskujących o kredyty hipoteczne, pozwalające na zakup mieszkania lub domu, ma wystarczającą zdolność kredytową do ich zaciągania. W takim przypadku alternatywą pozostaje mieszkanie wraz z rodzicami, w jednym mieszkaniu, lub z dalszą rodziną, albo wynajem mieszkania od obcej osoby.

Najwięcej za wynajem mieszkań zapłacimy w dużych miastach, takich jak Warszawa. Jednocześnie właśnie tam nieruchomości są najdroższe i niewielu będzie stać na ich zakup. Dla osób, które trudnią się wynajmowaniem mieszkań i domów, taka działalność jest pewnym źródłem zarobku. Firma badawcza Emmerson SA policzyła, że pod koniec poprzedniego roku w Warszawie średnia cena transakcyjna czynszu najmu mieszkania kawalerki, wynosiła około 1175 zł miesięcznie. Za wynajem dwupokojowego mieszkania, o powierzchni do 50 mkw. trzeba było już zapłacić w stolicy średnio 1718 zł miesięcznie. Za większe mieszkania, trzypokojowe o powierzchni do 70 mkw. płaci się zaś około 2400 zł miesięcznie. W przeliczeniu ceny wynajmu na metry kwadratowe powierzchni użytkowej nieruchomości, najtaniej będzie wynająć największe mieszkanie w Warszawie.

Zainteresowanie wynajmowaniem mieszkań w dużych miastach w Polsce jest bardzo duże, pomimo tego, że wynajmujący nie chcą obniżać cen ofertowych za wynajem. Wynika to przede wszystkim z dużego zainteresowania klientów wynajmem. Jeśli jedna osoba nie zdecyduje się na zawarcie umowy wynajmu, w kolejce najpewniej będą oczekiwały kolejne dwie-trzy osoby zdecydowane zapłacić pożądaną cenę za wynajem. Największe zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia w dużych miastach w Polsce występuje w okresie przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wówczas wynajmujący nawet po podniesieniu cen ofertowych za wynajem mają dużą szansę na znalezienie klienta gotowego zapłacić taką cenę.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze