23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościBankowość hipoteczna Banku Millennium wyniki

Bankowość hipoteczna Banku Millennium wyniki

Trzeci kwartał 2006 roku przyniósł kolejny awans Banku Millennium w klasyfikacji największych kredytodawców hipotecznych w Polsce. Bank przesunął się na drugą pozycję pod względem udziału w rynku nowo udzielonych kredytów. Od stycznia do końca września br. łączna wartość podpisanych umów o kredyt hipoteczny Banku Millennium sięgnęła 3,78 mld PLN. Tylko w trzecim kwartale 2006 roku Klienci zawarli z Bankiem umowy o kredyt hipoteczny na kwotę 1,42 mld PLN, co stanowi ponad dwukrotny wzrost sprzedaży w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku, gdy zawarto umowy warte 707 mln PLN (wzrost o 101%).
Biorąc pod uwagę wartość umów podpisanych od stycznia do końca września, dynamika sprzedaży bankowości hipotecznej Millennium była jeszcze wyższa i wyniosła 108%!
W zbliżonym tempie również rosła od stycznia do września 2006 roku wartość wypłaconych kredytów. W pierwszych trzech kwartałach 2006 roku wartość wypłat przekroczyła zeszłoroczne wyniki o 105%.
Dzięki konsekwentnej realizacji swojej strategii oraz rekordowym wynikom sprzedaży po ośmiu miesiącach 2006 roku udział Banku w rynku nowych kredytów hipotecznych wyniósł 13,7%, co daje mu pozycję drugiego największego kredytodawcy hipotecznego w Polsce. Pod względem wartości portfela kredytów hipotecznych ogółem udział w rynku na koniec sierpnia 2006 roku wyniósł 9,2%.
Oznacza to, że prawie jedna dziesiąta Polaków, którzy kiedykolwiek zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, skorzystała z oferty hipotecznej Banku Millennium. Pod względem portfela kredytowego ogółem Bank zajmuje obecnie trzecią pozycję na rynku. Poprawa pozycji w stosunku do grudnia 2005 roku, gdy posiadał piąty pod względem wartości portfel hipoteczny to niekwestionowany sukces Banku Millennium. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych przez Millennium wzrosła o 126% i wyniosła na dzień 30 września 2006 roku 6,62 mld PLN.
Warto także zauważyć, że sprzedaż kredytów hipotecznych Banku wyrażona kwotą wypłat zrealizowanych w trzecim kwartale 2006 roku (1,36 mld PLN) była wyższa niż w drugim kwartale br. (1,15 mld PLN). Stało się tak mimo przewidywań spadku zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w związku z wdrożeniem przez banki postanowień rekomendacji S.
Wprowadzeniu ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych towarzyszył widoczny wzrost finansowania nieruchomości w walucie krajowej. W porównaniu z pierwszą połową roku od lipca stopniowo wzrasta liczba wniosków o kredyt złotowy. Jeszcze na początku roku kredyty indeksowane do walut obcych stanowiły nawet 90% wszystkich zobowiązań zaciąganych przez Klientów Banku. Aktualnie aż 25% Kredytobiorców wybiera ofertę złotową.
W ocenie Banku decyzje Klientów o zaciągnięciu kredytu w walucie krajowej nie wynikają jednak najczęściej z braku zdolności w walucie. Stopniowy wzrost sprzedaży kredytów złotowych wiąże się również z innymi czynnikami, m.in. ze wzrostem stawek EURIBOR i LIBOR CHF i w efekcie rosnącym oprocentowaniem kredytów walutowych. Warto także podkreślić, że do końca roku Klienci Banku Millennium mogą zaciągnąć kredyt złotowy bez prowizji i – jak w przypadku kredytów walutowych – bez opłaty za wycenę nieruchomości oraz przy wyjątkowo korzystnym poziomie marż – już od 0,5%
źródło: Bank Millennium – informacja prasowa
sprawdź ofertę: Bank Millennium